اسلامی: به تعهدات برجامی در صورت لغو تحریم‌ها باز می‌گردیم

یک دیپلمات ارشد اروپایی روز جمعه اعلام کرد که روابط اروپا با تهران پیچیده بوده و با چالش‌های روزافزونی مواجه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی گفت، اگر آمریکا و کشورهای غربی تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را لغو کنند، تهران نیز به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» باز می‌گردد.

به گزارش روزنامه «همشهری»، اسلامی، جمعه 18 آذر گفت که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از یک گاوداری، یک معدن متروکه و یک ضایعات‌فروشی نمونه برداری کردند. نمونه‌هایی که طبق اعلام آژانس، حاوی اورانیوم غنی‌سازی شده است.

اسلامی در این مصاحبه مدعی شد، این سه مکان مرکز هسته‌ای نبوده و موادی که نمونه‌برداری شده «ممکن است» بر اثر آلودگی خارجی دارای ذرات اورانیوم شده باشند.

او در ادامه این گفت‌وگو، ادعای آژانس مبنی بر این‌که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران 18 برابر بیش از حد مجاز برجام است را تکذیب نکرد.

رابطه پیچیده

یک دیپلمات ارشد اروپایی روز جمعه اعلام کرد که روابط اروپا با تهران پیچیده بوده و با چالش‌های روزافزونی مواجه است. او همچنین خبر داد که اتحادیه اروپا روز دوشنبه تحریم‌های جدیدی علیه تهران اعلام خواهد کرد.

او همچنین پیش از برگزاری نشست وزرای خارجه در بروکسل گفت: «اتحادیه اروپا بر جداسازی بین پرونده هسته‌ای و تظاهرات تأکید می‌کند.»

روی‌گردانی از مذاکرات برجام

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران پیشتر اعلام کرد که واشینگتن در حال حاضر بجای احیای «برجام» بر «‌پشتیبانی از اعتراضات سراسری در ایران» متمرکز شده است.

مالی در گفت‌وگو با خبرگزاری «بلومبرگ» گفت: «ایران اهمیتی به توافق هسته‌ای نمی‌دهد، به همین دلیل بر مسائل دیگری تمرکز کردیم.»

او افزود: «هم اکنون در شرایطی هستیم که می‌توانیم مانع تلاش‌ تهران برای ارسال تسلیحات به روسیه شده و از خواسته‌های مردم ایران حمایت کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید