جو امنیتی در اراک همزمان با چهلم مهرشاد شهیدی‌؛ واکنش‌های گسترده به اعدام یک معترض

قوه قضائیه ایران صبح پنج‌شنبه 17 آذر محسن شکاری را به اتهام شرکت در اعتراضات سراسری در تهران اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، پنج‌شنبه هفدهم آذر، هم‌زمان با چهلم مهرشاد شهیدی از معترضان کشته‌شده در اراک، آرامستان این شهر را محاصره کردند.

نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی، هم در نزدیکی منزل معترض کشته‌شده مستقر شدند. بنا به گزارش‌ها، ماموران حتی به خانواده شهیدی اجازه خروج از منزل و برگزاری مراسم چهلم فرزندشان را نمی‌دهند.

از سویی شهروندان سنندج، امروز در مراسم چهلم سارینا ساعدی، نوجوان 16 ساله و از کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران، در آرامستان بهشت محمدی این شهر تجمع کرده و شعار ضدحکومتی سر دادند.

نیروهای امنیتی صبح امروز به بازاریان و مردم سنندج کە در اعتراض به پلمپ مغازه و محل کسب و کار خود تجمع کردە بودند، حمله کردند.

«شبکه حقوق بشر کردستان» شامگاه چهارشنبه 16 آذر، از کشته‌شدن یک شهروند کرد به‌نام هومن عبداللهی در جریان اعتراضات مردمی در محله حسن‌آباد سنندج در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی خبر داد.

اعدام محسن شکاری

قوه قضائیه ایران، صبح پنج‌شنبه 17 آذر، محسن شکاری را به اتهام شرکت در اعتراضات سراسری در تهران اعدام کرد.

اجرای این حکم با واکنش گسترده روبه‌رو شده است.

در همین راستا، دولت فرانسه اعدام این فرد را توسط جمهوری اسلامی محکوم کرد.

پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا هم در واکنش به اعدام محسن شکاری ضمن محکوم کردن این اقدام در توییتی نوشت «ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم فورا اعدام‌ها را متوقف کند.»

سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اعدام محسن شکاری، شهروند 23 ساله ایرانی توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی، صدور مجازات اعدام را «تلاش مذبوحانه» حاکمیت برای توقف اعتراضات سراسری در این کشور خواند.

به گفته عفو بین‌الملل، جامعه جهانی باید فورا از مقامات جمهوری اسلامی بخواهد تا از مجازات اعدام به عنوان وسیله‌ای برای سرکوب سیاسی معترضان استفاده نکنند.

«سازمان حقوق بشر ایران» نیز ضمن محکوم کردن اعدام محسن شکاری، خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف «اعدام» معترضان توسط جمهوری اسلامی شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در واکنش به اعدام این معترض، گفت اعدام او «پس از محاکمه در بی‌دادگاه حکومت باید با واکنش بسیار قوی روبه‌رو شود.»

در همین راستا، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه شانزدهم آذر، در جریان اعتراضات ایران 475 نفر کشته شدند که 65 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18242 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3611 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید