خبرگزاری «هرانا» از کشته شدن 470 معترض در ایران خبر داد

بیانیه سازمان حقوق بشر ایران صدور حکم اعدام برای معترضان بازداشت شده را خلاف تمام موازین حقوق بشری دانسته و از جامعه جهانی خواست تا واکنش «درخوری» در این رابطه از خود نشان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با تداوم اعتراضات و افزایش شمار کشته‌شدگان که بنا بر آخرین گزارش خبرگزاری «هرانا» 470 نفر اعلام شده است، سازمان حقوق‌بشر ایران نیز توانسته هویت 458 نفر از کشته شدگان را تایید کند.

این سازمان حقوق‌ بشری مستقر در نروژ همچنین اعلام کرد که 63 نفر از افرادی که هویت آن‌ها را مستقلا تایید کرده، کودک زیر 18 سال هستند.

سازمان حقوق‌بشر ایران در آخرین گزارش خود که روز چهارشنبه 16 آذر منتشر شده نوشته است که 29 نفر از این کشته شدگان، زن هستند.

این سازمان همچنین تاکید کرده که افزایش آمار نسبت به گزارش پیشین، مربوط به شهروندانی است که در دو ماه نخست اعتراضات کشته شدند اما محققان سازمان حقوق بشر ایران طی هفته اخیر موفق به تایید آن‌ها شده‌اند.

سازمان حقوق‌بشر ایران همچنین به صدور احکام اعدام برای 5 نفر از معترضان در یک پرونده مربوط به قتل «روح‌الله عجمیان»، نیروی بسیجی که در روز 12 آذر در کرج کشته شد نیز ابراز نگرانی کرده و نوشته‌ است: «شمار محکومان به اعدام تا کنون به دست‌کم 11 نفر رسیده است.»

بر اساس این بیانیه، سازمان حقوق بشر ایران صدور حکم اعدام برای معترضان بازداشت شده را خلاف تمام موازین حقوق بشری دانسته و از جامعه جهانی خواسته است تا واکنش «درخوری» در این خصوص از خود نشان دهد.

محمود امیری مقدم، مدیر این سازمان نیز با تاکید این‌که «صدور احکام اعدام در دادگاه‌های نمایشی حکومت که فاقد حداقل استانداردهای دادرسی عادلانه‌اند» صورت گرفته، گفته است که این اعدام‌ها، «برنامه‌ریزی برای ادامه قتل فراقضایی معترضان است» و بنابراین، برنامه‌ریزی برای چنین جنایاتی، باید با واکنش قوی جامعه جهانی مواجه شود.

اعتراضات سراسری کنونی در ایران از حدود دو ماه و بیست روز پیش آغاز شد و به سرعت به یکی از بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین اعتراضات ضد‌حکومتی در تاریخ جمهوری اسلامی تبدیل شد.

در روزهای اخیر این اعتراضات به شکل اعتصاب‌های گسترده‌ای در سرتاسر ایران، بروز یافته و صنایع حیاتی، مشاغل و کسب و کارهای خصوصی در ایران را به تعطیلی کشانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید