درگذشت وزیر سپاهی مستعفی پس از رسوایی‌های فساد

قاسمی اوایل آذر پس از انتشار تصاویرش با یک زن بی‌حجاب در مالزی استعفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی دولت ابراهیم رئیسی و معاون اقتصادی پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران صبح امروز پنج‌شنبه 17 آذر «بر اثر بیماری» درگذشت.

قاسمی، اوایل آذر پس از انتشار تصاویرش با یک زن بی‌حجاب در مالزی استعفا کرد.

رسانه‌ها تصاویری از این سردار سپاه با یک زن بدون حجاب در محوطه اطراف برج‌های دوقلوی پتروناس در کوالالامپور، پایتخت مالزی منتشر کردند که گفته شده مربوط به سال 2011 بوده است.

با این حال، خبرگزاری «فارس»، نزدیک به سپاه پاسداران دلیل استعفای او و پذیرش این استعفا از سوی رئیس جمهوری ایران را «تشدید بیماری» وزیر راه عنوان کرد.

قاسمی که از فرماندهان سپاه پاسداران بود، در دولت ترامپ تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفت و به گفته مقامات وقت واشینگتن، در تشکیل شبکه «نفت در خدمت تروریسم» نقشی کلیدی ایفا کرد.

این سردار سپاه که در دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری اسبق ایران وزیر نفت بود، دارای سابقه اختلاس و فساد مالی نیز بوده است.

بر اساس معرفی و تایید قاسمی، در دولت احمدی‌نژاد به «بابک زنجانی» نفت خام با هدف دور زدن تحریم‌ها تحویل داده می‌شود اما زنجانی از استرداد مبلغ فروش نفت که حدود 3 میلیارد یورو برآورد شده، سر باز می‌زند.

کانال تلگرامی «دولت بهار»، وابسته به هواداران احمدی‌نژاد، با انتشار ویدیویی از ابراهیم رئیسی که با خنده بیان می‌کند قاسمی مریض نبوده و بعدها مریض می‌شود، ادعای «ترور بیولوژیکی» او را مطرح کرده است.

رسوایی اختلاس و دزدی در سمت اخیر قاسمی به عنوان وزیر راه و شهرسازی نیز رسانه‌ای شده بود.

در همین رابطه، و پیش از استعفای قاسمی، قاسم مکارم شیرازی، مشاور و بازرس ویژه او به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه یورویی نیز بازداشت شد.

قاسمی ابتدا اتهامات وارده به مشاور خود را رد کرد اما پس از انتشار اخبار موثق، از موضع خود عقب‌نشینی کرد.

رسانه‌های ایرانی، فساد در پروژه «شهر جدید پردیس» و دیگر پروژه‌های کلان شهرسازی در کشور را دلیل بازداشت مکارم شیرازی عنوان کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید