هشدار به نمایندگان پارلمان بریتانیا درباره حمله احتمالی سایبری توسط ایران

مقامات اطلاعاتی بریتانیا به نمایندگان پارلمان هشدار دادند که با توجه به تهدید ایرانیان مهاجر و مقیم در این کشور توسط جمهوری اسلامی، ضروری است نسبت به قبل هوشیارتر باشند ‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع رسانه‌ای بریتانیا اعلام کردند که به نمایندگان پارلمان این کشور در ماه گذشته پیرامون‌ حمله سایبری احتمالی توسط هکرهای ایرانی هشدار داده شده است.

بنا به پیام‌هایی که روسای مجلس عوام و مجلس لردهای بریتانیا به نمایندگان ارسال کردند ‌و شبکه خبری «سی‌ان‌ان» به آنها دسترسی یافته، از نمایندگان هر دو مجلس خواسته شده امنیت وسایل الکترونیکی خود از جمله تلفن همراه ‌و لپ‌تاپ‌های خود را افزایش دهند.

منابع مذکور اشاره کردند که پلیس و نهادهای امنیتی بریتانیا تاکنون هیچ گونه فعالیت خصمانه از سوی ایران علیه نمایندگان این کشور رصد نکرده‌اند.

با این حال مقامات اطلاعاتی بریتانیا به نمایندگان هشدار دادند که با توجه به تهدید ایرانیان مهاجر و مقیم در این کشور توسط جمهوری اسلامی، ضروری است نسبت به قبل هوشیارتر باشند.

در پیام به نمایندگان بریتانیا تاکید شده که نهادهای اطلاعاتی ایران، توانایی سایبری بالایی دارند و باید هشدارها جدی گرفته شوند.

پیشتر نیز قانونگذاران بریتانیایی توصیه‌هایی از جمله نگه‌داشتن تلفن همراه خارج از مکان جلسات مهم، دقت در ارتباط با کاربران و بکارگیری توصیه‌های امنیتی هنگام استفاده از سایت‌ها دریافت کرده بودند.

لیندسی هویل، رئیس مجلس عوام بریتانیا نیز در 14 نوامبر گفت: «وزیر امنیت داخلی بریتانیا در یکم نوامبر توضیح کاملی درباره تهدید امنیت ملی توسط کشورهای متخاصم و راهکارهای مقابله با آن و دفاع از دموکراسی کشورمان ارائه کرد.»

او افزود: «حوادث اخیر هم اصرار کشورهای متخاصم برای هدف قرار دادن شهروندان بریتانیا جهت آسیب به سنت دموکراسی ما با هدف بهره‌برداری نامشروع اقتصادی و نظامی و سیاسی آنها را آشکار ساخت.»

دو روز پس سخنان رئیس مجلس عوام، کین ماکالوم، رئیس نهاد امنیت داخلی بریتانیا موسوم به «MI5» تاکید کرد که ایران با استفاده از روش‌های خصمانه دست‌کم 10 عملیات ناکام ربایش و قتل شهروندان بریتانیایی که آنها را «دشمن» برمی‌شمرد را در این کشور انجام داده است.

رئیس نهاد امنیت داخلی بریتانیا طی سخنانی در مرکز این نهاد گفت که دستگاه‌های اطلاعاتی ایران با بکارگیری عوامل خود یا استفاده از نیروهای پوششی اقداماتی «بی پروا» در خاک بریتانیا انجام دادند.

دو نماینده پارلمان بریتانیا هم به سی‌ان‌ان گفتند که از ماه گذشته چندین پیام هشدارآمیز پیرامون فعالیت‌های مخرب ایران دریافت کرده‌اند.

پس از اعتراضات سراسری گسترده در ایران که در نتیجه قتل حکومتی مهسا امینی دختر 22 کرد توسط پلیس امنیت اخلاقی در تهران اتفاق افتاد، دولت بریتانیا بیش از 20 مقام ایرانی را تحریم‌ مالی کرده و آنها را از سفر به این کشور منع کرده است.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی هم بسیاری از روزنامه‌نگاران مخالف ساکن بریتانیا را تهدید کردند که این اقدام باعث فرا خواندن عالی‌ترین مقام دیپلماتیک ایرانی حاضر در لندن به وزارت خارجه بریتانیا شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید