فراخوان خامنه‌ای برای «بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی» کشور در سایه تداوم اعتراضات

خامنه‌ای خواهان چاره‌اندیشی مسئولان برای مهندسی ساختارهای فرهنگی کشور در راستای خدمت به اهداف نظام جمهوری اسلامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعتراضات و اعتصاب‌ها در ایران و بالا گرفتن بحث و اظهارنظر درباره موضوع حذف گشت ارشاد در ایران، علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به «بازسازی انقلابی ساختار فرهنگی» این کشور فراخوان داد.

خامنه‌ای که روز سه‌شنبه 15 آذر در جمع رئیس و اعضای شورای انقلاب فرهنگی صحبت می‌کرد، بدون کوچک‌ترین اشاره‌ای به اعتراضاتی که حدود سه ماه است در سرتاسر ایران جریان دارد، از لزوم «رصد و شناخت دقیق ضعف‌ها و گزاره‌های غلط فرهنگی» و ارائه «راه‌حل‌های عالمانه‌ برای رواج گزاره‌های صحیح و پیش‌بَرنده»، صحبت کرد.

موضع‌گیری امروز خامنه‌ای یک هفته بعد از انتشار بولتن محرمانه خبرگزاری «فارس» که برای فرمانده سپاه پاسداران ایران، حسین سلامی تهیه شده و در آن به وضوح راجع به این موضوع حرف زده شده است، مطرح می‌شود.

در آن بولتن محرمانه جنجال‌برانگیز خامنه‌ای از عملکرد دولت، نیروهای بسیج و برخی دستگاه‌های دیگر نظام ناراضی و از عملکرد شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز ابراز نارضایتی کرده است و گفته: «با وجود غنا و تراز بالای افراد حاضر در این شورا، اما هویت جمعی شورای‌عالی به تناسب اعضای آن، بروز لازم را ندارد و لازم است تأثیرگذاری شورا در مسائل فرهنگی کشور تقویت شود.»

ریاست کنونی شورای عالی انقلاب فرهنگی را ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران بر عهده دارد و سایر اعضای این شورا را نیز مقامات رژیم جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهند.

خامنه‌ای در شرایطی از عملکرد این شورا و بازسازی فرهنگی ایران صحبت کرده که روز دوشنبه 14 آذرماه در پی ضدونقیض گویی‌های بسیار مقامات جمهوری اسلامی، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر نیز از ورود سازمان‌هایی که در زمینه فرهنگی فعالیت دارند به مقوله حجاب صحبت کرده بود. او با این‌که از انحلال گشت ارشاد خبر داده بود ولی متذکر شده بود که مسئولان رژیم باید درباره برنامه‌های جایگزین رایزنی و تصمیم‌گیری کنند.

خامنه‌ای همچنین در این سخنرانی نیز بر ضدیت با غرب تاکید کرده و گفت: «هوشیاری دائم، شناخت دقیق ضعف‌های فرهنگی در عرصه‌هایی نظیر اجتماع، سیاست، خانواده، سبک زندگی و دیگر عرصه‌ها و تلاش برای دستیابی به راه‌حل‌های عالمانه برای رفع نقاط ضعف و ترویج گزاره‌های صحیح فرهنگی، از الزامات اساسی مهندسی فرهنگی کشور است.»

دادستان کل ایران روز شنبه 12 آذر، در یک کنفرانس مطبوعاتی در سخنانی مبهم اعلام کرده بود که گشت ارشاد منحل شده است ولی قوه قضائیه نه در شکل‌گیری و نه در انحلال آن نقشی نداشته است.

همزمان با آن چندین مقام دیگر جمهوری اسلامی از جمله انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی نیز این موضوع را تایید کرده ولی گفتند که حجاب اسلامی در ایران رعایت نمی‌شود و باید در این زمینه چاره‌اندیشی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید