سخنگوی ستاد «امر به معروف» جمهوری اسلامی از جایگزین‌های گشت‌ ارشاد خبر داد

کاخ سفید: گشت ارشاد در نقض حقوق بشر به‌ویژه زنان در ایران نقش دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار خبر تعطیلی گشت ارشاد در ایران و تداوم اظهارنظرهای ضدونقیض مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی درباره آن، سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفته است که ماموریت گشت‌های ارشاد به پایان رسیده است.

علی خان‌محمدی، دوشنبه 14 آذر به وب‌سایت «جماران» با تاکید بر این‌که «بحث عفاف و حجاب در کشور یک مطالبه مردمی و عمومی است»، ابراز امیدواری کرد که «در یک چهارچوب نوین‌تر، با استفاده از تکنولوژی‌هایی که در این زمینه هست و با فضایی که یک طرفه نباشد، انجام شود.»

سخنگوی ستاد امر به معروف و نهی از منکر همچنین با تاکید بر اتمام ماموریت گشت‌های امنیت اخلاقی و اجتماعی، موسوم به گشت‌های ارشاد،

گفت: «اینکه بخواهد با چه شیوه‌ای باشد، قطعا در مورد بودن یا نبودن این‌ها در سطح اجتماع، مسئولان مختلف باید تصمیم بگیرند و جمع‌بندی کنند.»
او همچنین با گفتن اینکه مجموعه‌های فرهنگی با «اتفاقات اخیر»، «بیدار» شده‌اند، خواهان فعالیت هرچه بیشتر دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش، حوزه‌های فرهنگی و صدا و سیما شد.

او که به‌طور تلویحی به شکست سیاست حجاب اجباری اشاره می‌کرد، همچنین گفت: «باید شیوه‌ها جدیدتر، به روز‌تر و دقیق‌تر باشد که بتواند اثرگذاری بیشتری داشته باشد.»

این مقام ستاد امر به معروف و نهی از منکر در حالی از به‌روز رسانی شیوه‌های مقابله با «بدحجابی» اظهارنظر کرده که معترضان می‌گویند مبارزه آن‌ها علیه کلیت نظام استبداد و رژیم زن‌ستیز جمهوری اسلامی است.

اعتراضاتی که پس از قتل مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، به سرعت به بزرگ‌رین و طولانی‌ترین اعتراضات در تاریخ 43 ساله جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

در دوازده هفته گذشته، شهروندان و به ویژه زنان ایرانی با روش‌های مختلف، از جمله سر نکردن روسری، سوزاندن روسری و سر دادن شعارهایی در حمایت از حقوق برابر برای زنان، خواهان براندازی رژیم جمهوری اسلامی شده‌اند.

این در حالیست که بعد از گذشت ‌2 ماه و نیم، روز شنبه 12 آذرماه، دادستان کل کشور از برچیده شدن گشت‌های ارشاد خبر داد.
در پی اعلام این خبر، تاکنون چندین مقام جمهوری اسلامی در اظهار‌نظرهای غیر‌شفاف و ضدونقیض، سعی در لاپوشانی موضع واقعی حکومت در مورد حجاب اجباری و گشت‌های ارشاد کرده‌اند.

در همین راستا، حسین جلالی، نماینده تندرو و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ایران نیز گفته است که «به حول و قوه الهی هزینه بدحجابی و بی‌حجابی را در کشور بالا خواهیم برد.»

او ابراز امیدواری کرده که «تا دو هفته دیگر طرح عفاف و حجاب اجرا خواهد شد.»

پیش از این انسیه خزعلی، معاون رئیسی در امور زنان و خانواده گفته بود که این گشت‌ها جمع شده‌اند ولی پوششی که الان دیده می‌شود نیز اسلامی نیست.

در واکنش به پروپاگاندای رژیم جمهوری اسلامی مبنی بر تعطیل شدن فعالیت گشت ارشاد و تلاش آن برای فریب دادن اذهان عمومی جهان، کاخ سفید به نقش این نهاد امنیتی در نقض گسترده حقوق بشر به ویژه حقوق زنان در ایران اشاره کرده و یک سخنگوی دولت آمریکا دوشنبه اعلام کرد که هیچ نشانی از بهبود وضعیت حقوق زنان در ایران وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید