بازداشت قائم‌مقام خبرگزاری «فارس» در پی افشای بولتن محرمانه فرمانده سپاه

ناظران بر این باورند که افشای محتوای محرمانه بولتن «فارس» به روند ریزش در ساختارهای سیاسی و امنیتی نظام و فروپاشی ماشین سرکوب رژیم جمهوری اسلامی شتاب بخشیده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی انتشار بولتن محرمانه خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران ایران و افشای محتوای برخی جلسات سران رژیم جمهوری اسلامی، صداوسیما از بازداشت «عباس توانگر»، قائم‌مقام این خبرگزاری خبر داد.
آمنه سادات ذبیح‌پور، گوینده خبر برنامه ‌20:30 که در شبکه‌های اجتماعی به «بازجو-خبرنگار» معروف است و از سوی کشورهای غربی به‌دلیل نشر اعترافات اجباری اخذ شده از متهمان در ایران، مورد تحریم واقع شده، در گزارشی ضمن اعلام این موضوع، مدعی شد که توانگر «قبلا هم دست به جعل اخبار و بولتن‌سازی زده و به علت اشتباهات زیادش مورد تذکر قرار گرفته و هم اکنون در بازداشت است.»
صداوسیما در حالی بازداشت قائم مقام فارس را تایید کرده که پیش‌تر این خبرگزاری و برخی از مقامات جمهوری اسلامی در پی لاپوشانی محتوای درز کرده از این بولتن شده بودند. فارس چند روز بعد از افشای این بولتن، مدعی شده بود که گروه سایبری «بلک‌ریوارد» یک گروه جاسوسی است نه یک گروه هکری.
هفته قبل، گروه هکری «بلک‌ریوارد» از هک خبرگزاری فارس و دسترسی به اطلاعات و محتوای سیستم‌های این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران خبر داد.
همان‌زمان، بلک ریوارد محتوای یک بولتن محرمانه این خبرگزاری که برای فرمانده سپاه پاسداران، حسین سلامی تهیه شده بود را در اختیار شبکه خبری «ایران اینترنشنال» قرار داد.
در این بولتن محرمانه که در بیش از 120 صفحه تهیه و تنظیم شده بود، اطلاعات بسیار حساسی از جلسات و محاوره‌های سران رژیم جمهوری اسلامی با یکدیگر و اظهار‌نظرهای رهبر جمهوری اسلامی درباره این‌که اعتراضات به زودی تمام نخواهد شد، منتشر شده بود.
همچنین در این گزارش آمده است که خامنه‌ای و تهیه‌کنندگان این بولتن سری با نگرانی از این‌که مردم ایران، دست داشتن دشمن خارجی در اعتراض‌ها را باور نمی‌کنند، برای القای این ذهنیت به مردم ایران که اعتراض‌ها کار خارجی‌هاست، به چاره‌جویی افتاده‌اند.
در این بولتن درباره نارضایتی بخش‌های مختلف قدرت، از جمله علی خامنه‌ای، رهبر نظام از عملکرد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری این کشور در سرکوب اعتراضات، نیز اطلاعاتی قرار بوده به دست حسین سلامی برسد.
تحلیل‌گران بر این باورند که افشای این اطلاعات، تاثیر بزرگی بر ریزش نیروهای خودی رژیم جمهوری اسلایم و کاهش توان سرکوب آن‌ها دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید