واشینگتن: به دنبال احیای توافق هسته‌ای با ایران نیستیم

رابرت مالی تاکید کرد که ایران اهمیتی به توافق هسته‌ای نمی‌دهد به همین دلیل بر مسائل دیگری تمرکز کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اعلام کرد که واشینگتن در حال حاضر بجای احیای «برجام» بر «ممانعت از ارسال سلاح توسط ایران به روسیه ‌و پشتیبانی از اعتراضات سراسری در ایران» متمرکز شده است.

مالی در گفت‌وگو با خبرگزاری «بلومبرگ» گفت: «ایران اهمیتی به توافق هسته‌ای نمی‌دهد، به همین دلیل بر مسائل دیگری تمرکز کردیم.»

او افزود: «هم اکنون در شرایطی هستیم که می‌توانیم مانع تلاش‌ تهران برای ارسال تسلیحات به روسیه شده و از خواسته‌های مردم ایران حمایت کنیم.»

مالی ادامه داد، «مذاکرات چه سودی دارد وقتی ایران درخواست‌هایی غیرقابل قبول و غیرمرتبط مطرح می‌کند؟»

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد: «در حال حاضر توافق هسته‌ای اهمیتی برای ما ندارد چرا که نمی‌توانیم عقب‌نشینی کنیم و به تهران اجازه نمی‌دهیم ما را به بازی بگیرد.»

پیشتر مالی هشدار داده بود که اگر ایالات متحده نتواند رژیم ایران را از مسیر دیپلماتیک تشویق به احیای توافق هسته‌ای 2015 کند، «گزینه نظامی» برای مقابله با این رژیم هنوز روی میز است.

از زمانی که مذاکرات برای احیای «برجام» متوقف شده، دولت بایدن چندین دور تحریم جدید بر تهران اِعمال کرده است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم جمعه گذشته اعلام کرد که اختلاف نظر بنیادین این نهاد بین‌المللی با ایران بر سر تعهدات هسته‌ای این کشور و نظارت بازرسان بر تاسیسات هسته‌ای آن همچنان پابرجا است.

گروسی تاکید کرد: «به نظر می‌رسد ایران با ناظر هسته‌ای سازمان ملل بر سر اطلاعاتی که باید در مورد برنامه اتمی خود ارائه کند، اختلاف دارد.»

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه سابق آمریکا نیز در گفت‌وگو با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که ایالات متحده نباید «در حال حاضر درباره هیچ چیز» از جمله توافق هسته‌ای با ایران مذاکره کند.

کلینتون پنج‌شنبه به کریستین امانپور، خبرنگار سی‌ان‌ان گفت: «[اگر من بر سر کار بودم] در حال حاضر با ایران درباره هیچ چیز، از جمله توافق هسته‌ای مذاکره نمی‌کردم.»

او با گفتن این‌‌ عبارت که «کار از این حرف‌ها گذشته» مخالفت خود را با هرگونه گفت‌وگو با ایران ابراز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید