عفو بین‌الملل: دست‌کم 28 نفر در ارتباط با اعتراضات سراسری در خطر اعدام هستند

عفو بین‌الملل یادآور شد توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی و ابراهیم ریگی، شهروند بلوچ نیز در خطر مواجهه با حکم اعدام قرار دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «عفو بین‌الملل» اعلام کرد، دستکم 28 نفر، از جمله 3 کودک که در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران بازداشت شده‌اند، با اتهاماتی نظیر «افساد فی الارض» و «محاربه»، در خطر اعدام قرار دارند.

«عفو بین الملل»، جمعه 11 آذر، در گزارشی با اشاره به این که تاکنون دست‌کم 6 نفر بازداشت‌شده در جریان اعتراضات در «محاکماتی ساختگی» به اعدام محکوم شده‌اند، یادآور شد جمهوری اسلامی از مجازات «اعدام» به‌ عنوان ابزاری برای «سرکوب سیاسی به‌ منظور ایجاد ترس در بین مردم و پایان دادن به قیام مردمی» استفاده می‌کند.

Advertisement

این سازمان اعلام کرد که تاکنون برای سهند نورمحمدزاده، ماهان صدارت‌مدنی، منوچهر مهمان‌نواز، محمد بروقانی، محمد قبادلو، ابوالفضل مهری حسین‌حاجیلو، محسن رضازاده قراقلو، سامان (یاسین) سیدی و سعید شیرازی احکام بدوی اعدام صادر شده است.

در این بیانیه از 15 شهروند دیگر نام برده شده است که به اتهام «محاربه» در دادگاه انقلاب کرج محاکمه شدند.

عفو‌ بین‌الملل با اشاره به سه نوجوان پسر 17 ساله به نام‌های امین‌محمد (مهدی) شکراللهی، امیرمحمد (مهدی) جعفری و آرین فرزام‌نیا که به اتهام «محاربه» محاکمه شدند، خاطرنشان کرد که این سه کودک بر خلاف «کنوانسیون حقوق کودک»، در دادگاه‌های بزرگسالان محاکمه شده‌اند.

از دیگر متهمان این پرونده می‌توان به محمدمهدی کرمی، سیدمحمد حسینی، رضا آریا، مهدی محمدی، شایان چارانی، محمدامین اخلاقی، رضا شاکر زواردهی، جواد زرگران، بهراد علی‌کناری و علی معظمی‌ گودرزی اشاره کرد.

در این گزارش به زوجی به‌ نام فرزانه و حمید قره‌حسنلو نیز که در خطر مواجهه با اعدام قرار دارند، اشاره شده است.

عفو بین‌الملل یادآور شد توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی و ابراهیم ریگی، شهروند بلوچ نیز در خطر مواجهه با حکم اعدام قرار دارند.

پیشتر حساب توییتری توماج صالحی، از برگزاری دادگاه و متهم‌شدن او به «محاربه و افساد فی الارض» خبر داده بود. بر اساس این توییت این دادگاه، شنبه 5 آذر، «پشت درهای بسته» و بدون حضور وکیل انتخابی او برگزاری شد.

از سویی، حامد احمدی، وکیل تسخیری سهند نورمحمدزاده، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات که به «محاربه» متهم شده، گفته که موکلش به مجازات اعدام محکوم شده است.

احمدی گفت که حکم اعدام صادره برای نورمحمدزاده «بدوی» و «قابل اعتراض» است.

مستنداتی که قوه قضاییه ایران درباره «محاربه» سهند نورمحمدزاده منتشر کرده، شامل ویدئوهایی است که «در آن این جوان معترض تلاش می‌کند گاردریل بزرگراه را بکند».

وکیل تسخیری نورمحمدزاده، افزود که او کندن نرده و به آتش کشیدن سطل زباله را رد کرده و «در تمام مراحل دادرسی به صراحت اقدامات خود با هدف مقابله با نظام را انکار کرده است».

در همین راستا، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه شنبه 12 آذر، در جریان اعتراضات ایران 470 نفر کشته شدند که 64 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18210 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3537 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید