رایزنی مقامات ایرانی و روسیه‌ برای از سرگیری دوباره مذاکرات احیای برجام

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند با توجه به وضعیت اعتراضات در ایران انجام هیچ‌گونه مذاکره‌ با تهران در اولویت‌های کاری واشینگتن نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه و علی باقری‌کنی، همتای ایرانی او درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» رایزنی کردند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در وین، در توییتی خبر داد که این دیدار در شهر مسکو صورت گرفته است اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

Advertisement

مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند، با توجه به وضعیت اعتراضات در ایران، انجام هیچ‌گونه مذاکره‌ با تهران در اولویت‌های کاری واشینگتن نیست.

با این وجود، خبرگزاری «ایسنا» مدعی شد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تماسی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران از تلاش‌های خود برای ادامه مذاکرات وین خبر داده است.

در همین زمینه، محمدحسن آصفری، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران در گفتگو با «نامه‌نیوز» گفته است، مذاکرات احیای برجام دی ماه سال جاری دوباره از سرگرفته می‌شود.

تلاش ایران برای از سرگیری مذاکرات در حالی صورت می‌گیرد که رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اختلاف نظر بنیادین این نهاد بین‌المللی با ایران بر سر تعهدات هسته‌ای این کشور و نظارت بازرسان بر تاسیسات هسته‌ای آن همچنان پابرجا است.

قدرت‌های غربی می‌گویند، موضوع منشا ذرات اورانیوم کشف شده و توضیح داده نشده به مانعی بر سر راه انجام مذاکرات برای احیای توافق برجام تبدیل شده است. تهران اکنون به دنبال بسته‌شدن تحقیقات آژانس در این باره است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در گفت‌وگویی با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفت که ایالات متحده نباید «در حال حاضر درباره هیچ چیز» از جمله توافق هسته‌ای با ایران مذاکره کند.

کلینتون بر ضرورت تمرکز بر حمایت از معترضان ضد‌حکومتی در ایران تاکید کرد و گفت نباید این‌گونه به نظر برسد که آمریکا در زمانی که مردم ایران در مقابل ستمگران خود ایستاده‌اند، به دنبال توافق با حکومت جمهوری اسلامی است.

پیشتر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که در رابطه با برنامه اتمی ایران هنوز گزینه نظامی روی میز است. مقامات دولت بایدن می‌گویند که در شرایط کنونی مذاکرات هسته‌ای با ایران در اولویت نیست و آن‌ها فعلا روی اعتراضات مسالمت‌جویانه مردم ایران متمرکز هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید