رافائل گروسی: انگیزه‌ای برای مذاکره با ایران و احیای برجام نمانده است

گروسی:ایران به ما اطلاع داد که ظرفیت خود را برای غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی سه برابر می‌کند که بسیار نزدیک به سطح نظامی 90 درصد است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اختلاف نظر بنیادین این نهاد بین‌المللی با ایران بر سر تعهدات هسته‌ای این کشور و نظارت بازرسان بر تاسیسات هسته‌ای آن همچنان پابرجا است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «به نظر می‌رسد ایران با ناظر هسته‌ای سازمان ملل بر سر اطلاعاتی که باید در مورد برنامه اتمی خود ارائه کند، اختلاف دارد.»

گروسی که جمعه 11 آذر در کنفرانسی در رم، پایتخت ایتالیا سخنرانی می‌کرد، با اشاره به تلاش ایران برای گسترش توان غنی‌سازی گفت: «به نظر نمی‌رسد که ما با ایران در مورد تعهداتش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اشتراک نظر داشته باشیم».

گروسی گفت که او «همچنان امیدوار است» تهران درباره کشف غیرمنتظره آثار اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام نشده خود، توضیحاتی ارائه کند.

در آخرین گزارش آژانس آمده که ایران با بازدید بازرسان این نهاد در نوامبر موافقت کرده است تا پاسخ‌های مورد انتظار را ارائه کند. با این حال، این دیدار هنوز انجام نشده است.

قدرت‌های غربی می‌گویند، موضوع منشأ ذرات اورانیوم کشف شده و توضیح داده نشده به مانعی بر سر راه انجام مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای سال 2015 موسوم به «برجام» تبدیل شده است. تهران اکنون به دنبال بسته‌شدن تحقیقات آژانس در این باره است.

گروسی همچنین گفت که به نظر می‌رسد مذاکرات متوقف شده است. او گفت: «در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که آن انگیزه لازم برای (بازگشت) به احیای برجام وجود داشته باشد.»

او همچنین تصریح کرد: «ایران به ما اطلاع داد که ظرفیت خود را برای غنی‌سازی اورانیوم 60 درصد سه برابر می‌کند که بسیار نزدیک به سطح نظامی یعنی 90 درصد است.»

مدیرکل آژانس با تاکید بر این‌که این موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت، اظهار داشت: «این اقدام پیامدهایی دارد. چنین اقدامی به آنها حجمی از اورانیوم را می‌دهد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و ممکن است از آن استفاده دیگری شود. ما باید به ایران برویم و بررسی کنیم.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در ماه گذشته میلادی، یک روز پیش از صدور قطعنامه شورای حکام آژانس اعلام کرد که ایران به بازرسان آژانس اجازه نخواهد داد از سایت‌های اعلام نشده این کشور بازدید کنند.

وزیر خارجه ایران هم پیشتر گفته بود نمایندگانی را به وین می‌فرستد تا هماهنگی‌های لازم برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام را انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید