مولوی عبدالحمید صدور حکم «محاربه» علیه معترضان را «نامعتبر» خواند

عبدالحمید تأکید کرد که بازداشت‌شدگان «محارب» نبوده و صرفاً معترض هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در اظهاراتی صدور احکام «محاربه» و «افساد فی الارض» علیه برخی معترضان بازداشت‌شده در جریان خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی توسط قضات این کشور را نامعتبر دانست و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شد.

مولوی عبدالحمید، جمعه 11 آذر تأکید کرد که بازداشت‌شدگان «محارب» نبوده و صرفاً معترض هستند.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان، ضمن اشاره به تبعیض‌های گسترده و فراگیر علیه مردم ایران در طول 43 سال گذشته، خاطرنشان کرد که جلوگیری از انتقاد در کشور منجر به ایجاد استبداد می‌شود.

او گفت، مردم ایران در در چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی را «تحمل» کرده‌اند.

عبدالحمید که در هفته‌های گذشته انتقادات خود علیه مقامات جمهوری اسلامی را افزایش داده است، در خطبه نماز جمعه این هفته تصریح کرد، دخالت ایران در کشورهای منطقه، منجر به افزایش تهدیدهای امنیتی در استان سیستان و بلوچستان شده است.

مدیر مدرسه دارالعلوم زاهدان در این زمینه تأکید کرد، به‌رغم تلاش‌ها برای نا امن کردن فضای این استان، مردم بلوچ «سینه خود را در برابر این تهدیدها سپر کردند.»

اسماعیل‌زهی در بخش دیگری از اظهارات خویش، خواستار احترام به حقوق همه شهروندان در ایران از جمله اقلیت بهایی شد. دیانتی که به صورت رسمی توسط حاکمیت پذیرفته نشده و منتسبان به آن تحت تبعیض‌های شدیدی قرار دارند.

مولوی عبدالحمید همچنین خواستار اجرای عدالت در پرونده «جمعه خونین» زاهدان و خاش شد و تأکید کرد، خانواده قربانیان به دنبال مجازات عاملان این کشتار بوده و در این زمینه دریافت پول دِیه را نپذیرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید