تجمع در 150 دانشگاه جهان برای حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران

در بیانیه گروه «دانشگاهیان طرفدار آزادی» آمده است که بیش از دو ماه است که مردم مسالمت‌جوی ایران سرکوب خونین معترضان و نقض هولناک حقوق بشر توسط را جمهوری اسلامی با شعار «زن زندگی آزادی» پاسخ می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دانشجویان، اساتید و کارکنان بیش از 150 دانشگاه جهان در حمایت از اعتراضات زنان و خیزش انقلابی مردم ایران تجمع کردند.

بر اساس فراخوانی که گروه «دانشگاهیان طرفدار آزادی» برای روز چهارشنبه 9 آذر صادر کرده بود، دانشجویان ایرانی‌تبار و حامیان خیزش مردم ایران با شعار «زن زندگی آزادی» در دانشگاه‌هایی در کانادا، آمریکا، اروپا و بریتانیا در محل تحصیل خود گرد هم آمده و با اجرای سرودهای اعتراضی و در دست داشتن بنرهایی با نمادهای خیزش زنان ایرانی، با این اعتراضات اعلام حمایت و همبستگی کردند.

در بیانیه‌ای که این گروه به نمایندگی دانشگاهیان حامی اعتراضات ایران صادر کرده‌اند، آمده که شعار «زن زندگی آزادی»، پاسخ مردم ایران برای 75 روز گذشته به نقض هولناک حقوق‌بشر توسط رژیم جمهوری اسلامی بوده است.

این دانشگاهیان همچنین با طرح درخواست‌ قطع ارتباط نهادهای مرتبط با جمهوری اسلامی از دانشگاه‌های خود، خواهان کمک نهاد دانشگاه به مردم معترض ایران شده‌اند.

آن‌ها همچنین خواهان صدور بیانیه‌ای رسمی در محکومیت تعرض به جامعه دانشگاهی در ایران و بایکوت آن دسته از مقامات دانشگاهی و دانشگاهیان ایران شده‌اند که به طور فعال اقدامات سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه دانشجویان و دانش‌پژوهان ایرانی را تسهیل می‌کنند.

یکی دیگر از درخواست‌های این گروه، تدارک اقدامات حمایتی و تسهیل‌کننده برای اساتید و دانشجویان ایرانی در معرض خطر یا در تبعید، از جمله ایجاد بورسیه تحصیلی، تسریع روند درخواست پذیرش برای آن‌ها بوده است.

یکی دیگر از خواسته‌های این گروه قطع ارتباط دانشگاه‌ها در کشورهای دموکراتیک با لابی‌گران رژیم جمهوری اسلامی است که تبلیغات رژیم را ترویج می‌کنند و صدای جمعی مردم ایران را تضعیف می‌کنند.

این اعتراضات در دانشگاه‌های سرتاسر جهان در حالی صورت گرفته که به‌تازگی دولت‌های بریتانیا و کانادا از تهدید شهروندان ایرانی‌تبار و افراد مقیم این کشورها که در تجمع‌های ضد‌حکومتی در خارج از ایران شرکت کرده‌اند، خبر داده‌اند.

روزنامه آمریکایی «واشینگتن پست» روز پنج‌شنبه 10 آذر، از افزایش فشارها بر ایرانیان مخالف رژیم جمهوری اسلامی در خارج از ایران خبر داد. این روزنامه نوشت که دولت‌های غربی از تهدیدهای رژیم جمهوری اسلامی علیه هنرمندان، مخالفان، فعالان مدنی و دانشگاهیانی که علیه رژیم ایران فعالیت می‌کنند، نگران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید