افزایش تعداد کشته‌شدگان اعتراضات سراسری در ایران به 459 نفر

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران با اشاره به «کارزار» جدید صدور حکم اعدام برای معترضان در ایران، از افزایش سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه 9 آذر، در جریان اعتراضات ایران 459 نفر کشته شدند که 64 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18195 نفر بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3446 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 576 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1105 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

از سویی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با تحسین «شجاعت فوق‌العاده» زنان ایرانی که برابر جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و «حقوق اساسی خود را مطالبه می‌کنند»، تاکید کرد آمریکا باید آشکارا از مردم معترض ایران برابر «سرکوب» نیروهای حکومتی حمایت کند.

بلینکن همچنین اظهار داشت، ایالات متحده افرادی که مسئول سرکوب مردم معترض ایران بوده‌اند را «مجازات» می‌کند، و افزود آمریکا همچنین گام‌های برداشته برای اینکه اطمینان حاصل کند معترضان ایرانی به فناوری لازم برای ارتباط با یکدیگر دسترسی دارند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران هم با اشاره به «کارزار» جدید صدور حکم اعدام برای معترضان در ایران، از افزایش سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد.

رحمان، سه‌شنبه به خبرگزاری «رویترز» گفت، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل ممکن است جمهوری اسلامی را برای اعمال سرکوب و خشونت بیشتر نسبت به معترضان تحریک کند.

25 کشور عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، پنج‌شنبه 3 آذر در نشست ویژه‌ای درباره سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران طی قطعنامه‌ای خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شدند تا موارد نقض حقوق بشر معترضان و زنان و دختران ایرانی را ثبت و گزارش کند.

رحمان تاکید کرد که تاکنون 21 نفر از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات جاری با خطر اعدام مواجه شده و این آمار احتمالا افزایش خواهد یافت.

گزارشگر ویژه در بخش پایانی اظهارات خود گفت، انتظار او از کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل، فراهم‌کردن فهرستی از عاملان نقض حقوق بشر در ایران و ارائه آن به مقامات ملی و منطقه‌ای است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید