آنتونی بلینکن: آمریکا باید آشکارا از معترضان ایرانی حمایت کند

وزیر خارجه آمریکا گفت اینکه رژیم ایران مدام خواست مردم خود را به دیگران فرافکنی می‌کند، مشکلی است که در کانون رویکرد رژیم وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، با تحسین «شجاعت فوق‌العاده» زنان ایرانی که در برابر جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و «حقوق اساسی خود را مطالبه می‌کنند»، تاکید کرد آمریکا باید آشکارا از مردم معترض ایران در برابر «سرکوب» نیروهای حکومتی حمایت کند.

بلینکن که برای نشست «ناتو» در بخارست پایتخت رومانی حضور دارد، روز چهارشنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری «ان‌بی‌سی» گفت، ایالات متحده افرادی که مسئول سرکوب مردم معترض ایران بوده‌اند را «مجازات» می‌کند، و افزود آمریکا همچنین گام‌های برداشته برای اینکه اطمینان حاصل کند معترضان ایران به فناوری لازم برای ارتباط با یکدیگر دسترسی دارند.

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: «در بیشتر موارد سعی می‌‌شود آنچه را که می‌توانیم انجام دهیم تا از خواسته‌های مردم ایران حمایت کنیم، و خواستار شنیدن حرف‌های آنها هستیم، و تلاش می‌کنیم دیدگاه‌های صلح‌آمیز آنها را به جهان بشناسانیم، و به این سرکوب وحشتناکی که الان می‌بینیم پایان دهیم.»

هنگامی که خبرنگار «ان‌بی‌سی» از بلینکن پرسید آیا دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده می‌تواند در واکنش به سرکوب خونین اعتراضات در ایران که منجر به کشته‌شدن بسیاری از زنان شده است، اقدامات بیشتری انجام دهد، وزیرخارجه آمریکا پاسخی «دیپلماتیک» داد.

او تاکید کرد که این اعتراضات را «مردم ایران» بر پا کرده‌اند و نه کشورهای دیگر، و سپس از جمهوری اسلامی بابت آنچه «فرافکنی مسئولیت» خود در قبال این اعتراضات به «دیگران» نامید، انتقاد کرد.

بلینکن گفت: «به هیچ وجه این‌طور نیست که دیگران عامل این اعتراضات بوده باشند. اتفاقا اینکه رژیم ایران مدام خواست مردم خود را به دیگران فرافکنی می‌کند، مشکلی است که همیشه در کانون رویکرد رژیم به مردم ایران و جهان قرار داشته است.»

وزیر خارجه آمریکا در پایان تاکید کرد: «مهمترین کاری که ما می‌توانیم بکنیم این است که در پشتیبانی از مردم معترض ایران موضعی روشن بگیریم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید