خبرگزاری «هرانا» تعداد کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران را 455 نفر اعلام کرد

سازمان عفو بین‌الملل در رشته توئیتی از کشورهایی که در ایران سفارتخانه دارند خواسته است ناظرانی را به دادگاه‌های محاکمه معترضان در ایران ارسال کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد که تاکنون 455 شهروند طی اعتراضات سراسری جاری توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.

بنا به این گزارش که بازه زمانی 26 شهریور تا 8 آذر را پوشش داده است، 64 کودک کشته و 18 هزار و 185 نفر هم بازداشت شدند.

هرانا در ادامه گزارش خود تاکید کرده که طی مدت مذکور، 1105 تجمع در سراسر کشور تشکیل شده که 157 شهر ‌و 143 دانشگاه را شامل می‌شود.

از سویی، سازمان عفو بین‌الملل در رشته توئیتی از کشورهایی که در ایران سفارتخانه دارند خواسته است ناظرانی را به دادگاه‌های محاکمه معترضان در ایران ارسال کنند.

این درخواست عفو بین‌الملل در حالی مطرح می‌شود که دوشنبه 7 آذر کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان اعلام کرد، 10 کودک زیر 18 سال چهارشنبه 9 آذر 1401، به اتهام «محاربه»، «افساد فی‌الارض» و «قتل» در شعبه یک دادگاه انقلاب کرج محاکمه خواهند شد.

عفو بین‌الملل ضمن نگرانی شدید درباره تشکیل دادگاه‌های گروهی در ایران از جمله صدور حکم اعدام برای کودکان بازداشتی، این روند قضایی را «نقض آشکار قوانین بین‌المللی» دانست.

در همین رابطه، حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی ایران، سه‌شنبه 8 آذر اعلام کرد که نیروی تحت مدیریت او با هدف «تامین امنیت محلات» به‌دنبال راه‌اندازی گشت «رضویون» است.

به‌رغم این سخنان، دوشنبه 7 آذر‌ یک فایل صوتی هک‌شده توسط گروه «بلک ریوارد» نشان داد که در سطوح بالای نظام، ترس از شکست، ریزش و فروپاشی وجود داشته و مقامات جمهوری اسلامی به این هراس اذعان دارند.

پیشتر نیز احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی اعلام کرد، کمپ‌های ویژه‌ای برای نگهداری زندانیان «معتاد» تشکیل می‌شود.

با توجه به این اظهارات و طولانی‌شدن مدت اعتراضات مردمی در ایران، به‌نظر می‌رسد رژیم تلاش می‌کند تا فضای بیشتری برای نگهداری بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری ایجاد و فراهم کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید