تداوم سرکوب جمهوری اسلامی؛ از گشت رضویون تا اردوگاه‌ برای زندانیان

با تداوم اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران، رژیم در تلاش است با ایجاد گشت‌های متنوع سرکوب را محله‌محور و اردوگاه‌هایی خاص برای نگهداری از بازداشت شدگان احداث کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با گذشت نزدیک به یازده هفته از اعتراضات سراسری مردم ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی، مقامات نظامی و انتظامی در ایران، هنوز از اعمال هر بیش‌تر فشار و ایجاد گشت‌های متنوع برای محدود کردن آزادی‌های فردی و اجتماعی مردم این کشور سخن می‌گویند.

حسین اشتری، فرمانده کل انتظامی ایران، سه‌شنبه 8 آذر در یک سخنرانی از راه‌اندازی گشت «رضویون»، برای آن‌چه که او «تامین امنیت محلات» خوانده است، خبر داد.

اشتری در این سخنرانی خود ضمن فرافکنی و تکرار ادعاهای سایر مقامات جمهوری اسلامی علیه معترضان، از اقتدار ماشین سرکوب در خنثی‌سازی «توطئه دشمنان» سخن گفت.

این اظهارات فرمانده نیروی انتظامی ایران در حالی مطرح می‌شود که دوشنبه 7 آذر‌ماه یک فایل صوتی هک شده توسط گروه «بلک ریواردز» نشان داد که در سطوح بالای سلطه، ترس از شکست، ریزش و فروپاشی وجود داشته و مقامات خود به این هراس اذعان دارند.

در این فایل صوتی، قاسم قریشی، فرمانده نیروی بسیج در جلسه‌ای با مدیران رسانه‌های وابسته به حکومت علنا به خستگی و فرسودگی نیروهای سرکوب‌گر، شکست در میدان «جنگ رسانه‌ای» و اعتصاب کسبه در 22 استان ایران اذعان کرده است.

با این وجود حال اشتری در حالی از راه‌اندازی گشت رضویون برای کنترل بیشتر صحبت می‌کند که در هفته‌های گذشته بر شدت و گستردگی نافرمانی‌های مدنی، به ویژه از سوی زنان افزوده شده است. همزمان گزارش‌های بسیاری از پر شدن زندان‌های جمهوری اسلامی و نگهداری زندانیان اعتراضات در اماکن تحت نظر نهادهای امنیتی و حتی در برخی سوله‌های صنعتی مخابره شده است.

روز ششم آذرماه، احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی طی سخنرانی خود اعلام کرده بود که کمپ‌های ویژه‌ای برای نگهداری زندانیان «معتاد» تشکیل می‌شود.

با توجه به این اظهارات وزیر کشور ایران و طولانی شدن مدت اعتراضات مردمی در این کشور به‌نظر می‌رسد رژیم تلاش می‌کند تا فضای بیشتری را برای نگهداری بازداشت شدگان اعتراضات ایجاد و فراهم کند.

در این راستا وزیر کشور ایران در سخنرانی خود مدعی شده بود که اردوگاه‌های خاصی برای زندانیان معتادی که در زندان حضور دارند، تشکیل می‌شود و این اقدام بر عهده قوه قضاییه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید