حمایت‌ پارلمان فرانسه از ایرانیان در برابر «سرکوب وحشیانه‌» رژیم جمهوری اسلامی‎‎

قطعنامه پارلمان فرانسه همچنین قوانین و مقررات محدود‌کننده حقوق زنان و اقلیت‌ها در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی هفت شهروند فرانسوی بازداشتی از بند ایران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان فرانسه با تصویب قطعنامه‌ای در حمایت از اعتراضات مردم ایران تداوم کشتار و سرکوب خونین رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان را محکوم کرد.

در این قطعنامه قانونگذاران فرانسوی سرکوب تظاهرکنندگان ضد‌حکومتی در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و از دولت‌های اروپایی خواستند تا فشار بیشتری را بر مقامات تهران جهت تحقیق در مورد مرگ مهسا امینی، زن 22 ساله‌ای که در بازداشت پلیس گشت ارشاد تهران کشته شده، اعمال کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری آمریکایی «ای بی سی نیوز»، قانونگذاران در مجلس ملی فرانسه دوشنبه 7 آذر‌ماه به اتفاق آرا قطعنامه حمایت از معترضان ایرانی را با 149 رای موافق تصویب کردند.

فعالان حقوق بشری نیز دوشنبه، تظاهراتی را در خارج از ساختمان پارلمان فرانسه برگزار کرده بودند.

بر اساس این قطعنامه، پارلمان فرانسه از کشورهای اروپایی می‌خواهد تا فشار بر ایران را جهت ملزم ساختن آن به تعهدات بین‌المللی‌ افزایش دهند و درباره پرونده قتل مهسا امینی، تحقیق و حقیقت‌یابی کند.

در این قطعنامه همچنین آمده که مهسا امینی، به‌دلیل قوانین ضد‌حقوق‌بشری و سخت‌گیرانه پوشش در جمهوری اسلامی بازداشت شده بوده و اعتراضات در پی کشته شدن او به جدی‌ترین چالش امنیتی برای رژیم جمهوری اسلامی در دهه‌های اخیر تبدیل شده است.

طبق این گزارش، پارلمان فرانسه «سرکوب وحشیانه گسترده و سیستماتیک نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان مسالمت‌جو» را به‌شدت محکوم کرده و از آن تحت عنوان «نقض آشکار و غیرقابل پذیرش حق برگزاری تظاهرات و آزادی بیان» یاد کرده‌اند.

قطعنامه پارلمان فرانسه همچنین قوانین و مقررات محدود کننده حقوق زنان و اقلیت‌ها در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی هفت شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران شده است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان حقوق‌بشری «هرانا»، تا‌کنون دست‌کم 450 نفر از معترضان به دست نیروهای سرکو‌ب‌گر، از جمله 63 کودک کشته شده‌اند.
ناظران بر وضعیت حقوق بشر در ایران می‌گویند که از زمان آغاز اعتراضات ضد‌حکومتی در شهریورماه، بیش از 18000 نفر بازداشت شده‌اند.

مقامات قضائی جمهوری اسلامی می‌گوید که ‌42 نفر از شهروندان کشورهای دیگر، از جمله افغانستان، فرانسه، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، بریتانیا و آمریکا را در هفته‌های اخیر در ایران بازداشت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید