بازیکن پیشین فوتبال آمریکا: سیاست در مسابقات ما با ایران نقش مهمی دارد

مقامات جمهوری اسلامی پیروزی ایران بر آمریکا در جام جهانی 1998 را به مثابه یک پیروزی سیاسی و ایدئولوژیک بر «شیطان بزرگ» جلوه دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکسی لالاس، بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال آمریکا که در بازی ایران و آمریکا در در جام جهانی 1998 فرانسه حضور داشت، در اظهاراتی گفت «سیاست» همیشه در مسابقات ورزشی میان دو کشور نقش مهمی داشته است.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، لالاس که اینک به عنوان مفسر فوتبال برای شبکه خبری آمریکایی «فاکس» کار می‌کند، گفت ایران و آمریکا سابقه‌ای طولانی با هم دارند، و تاکید کرد این سابقه عموما «منفی» بوده است، و افزود آمریکایی‌ها همیشه از درک اهمیت «انگیزه احساسی» حریفان ایرانی خود غافل مانده‌اند، که معمولا باعث شده مسابقه را به آنها واگذار کنند.

به گفته این مدافع اسبق تیم ملی آمریکا که در بازی با ایران ذخیره بود: «درک اهمیت این بازی نه فقط از منظر فوتبال، بلکه از نظر فرهنگی برای ایالات متحده بسیار مهم است. ما نمی‌دانستیم این بازی فراتر از جام جهانی چقدر برای آنها مهم است. در واقع ما عمداً سعی می‌کردیم مسائل فرافوتبالی را کم‌اهمیت جلوه دهیم.»

تیم‌های ملی فوتبال ایران و آمریکا برای اولین بار در تاریخ فوتبال و همچنین اولین مرتبه پس از پیروزی انقلاب اسلامگرایانه در ایران که به قطع روابط سیاسی با آمریکا انجامید، در جام جهانی 1998 در شهر لیون فرانسه به مصاف یکدیگر رفتند، و در جریان آن بازی ایران موفق شد با نتیجه دو بر یک آمریکا را شکست دهد.

در حالی که مقامات آمریکایی تلاش می‌کردند آن مسابقه را یک رویداد ورزشی عادی جلوه دهند، مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی به شدت روی جنبه سیاسی آن تمرکز کرده بودند، و پیروزی نهایی تیم فوتبال ایران بر آمریکا را به مثابه یک پیروزی سیاسی و ایدئولوژیک بر «شیطان بزرگ» جلوه دادند.

فدراسیون فوتبال آمریکا دو روز گذشته در اقدامی که آن را «حمایت از زنان ایران که برای حقوق اولیه خود مبارزه می‌کنند» نام نهاد، پرچم ایران را بدون نشان جمهوری اسلامی به نمایش گذاشت، که به اعتراض مقامات ایران به «فیفا» انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید