کنعانی: تهران با کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل همکاری نمی‌کند

سفیر آلمان برای چندمین بار به وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در اظهاراتی گفت، تهران اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب درباره اعتراضات ایران را اقدامی سیاسی دانسته و قصد ندارد با این کمیته همکاری کند.

کنعانی، دوشنبه 7 آذر، در نشست مطبوعاتی این وزارت‌خانه گفت، جمهوری اسلامی «تعداد قابل توجهی» از شهروندان کشورهای غربی را در هفته‌های گذشته بازداشت کرده است.

Advertisement

کنعانی مدعی شد که این افراد در در خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی حضور داشته‌‌ و نقش «مداخله‌جویانه»ای ایفا کرده‌اند.

ادعای مقامات جمهوری اسلامی درباره نقش کشورهای غربی در اعتراضات ایران در حالی صورت می‌گیرد که مقامات غربی در پاسخ به چنین ادعایی تأکید کرده‌اند، تهران به مطالبات شهروندان خود اهمیت نمی‌دهد و در عوض تلاش می‌کند تا این اعتراضات را به کشورهای دیگر منتسب کند.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره احتمال ارسال پرونده حقوق بشری ایران به شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد و با اشاره به حوادث مشابه پیشین گفت، «آزمودن» جمهوری اسلامی اقدامی اشتباه است.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، پنج‌شنبه 3 آذر، نشست ویژه‌ای درباره سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران برگزار کرد. در این نشست، 25 کشور عضو شورا همصدا با هم علیه سیاست سرکوب و کشتار معترضان در ایران اقدام کرده و در قطعنامه‌ای خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شدند تا موارد نقض حقوق بشر معترضان و زنان و دختران ایرانی را ثبت و گزارش کند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی، دوشنبه 7 آذر، اعلام کرد که سفیر آلمان در تهران را به دلیل نقش این کشور در تهیه قطعنامه نشست ویژه شورای حقوق بشر علیه ایران احضار کرده و در این زمینه شدیدا اعتراض کرده است.

فدریکو ویلگاس، رئیس شورای حقوق بشر در اظهاراتی ضمن تأکید بر اهمیت این کمیته و موثر بودن آن اعلام کرده بود، اعضای کمیته حقیقت‌یاب طی هفته‌های آینده تعیین خواهند شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید