افزایش فشار علیه اساتید دانشگاه‌ها؛ بروز رسانی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان

آزادی‌های سیاسی نیز در آیین‌نامه جدید محدودتر شده و بر اساس ماده 39، 41 و 42 عضویت دانشجویان در تشکل‌های سیاسی بسیار محدود شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همزمان با افزایش اعتراضات دانشجویی و پیوستن فرهنگیان به خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، «آیین‌نامه انضباطی دانشجویان» با وضع قوانین سخت‌گیرانه جدید، توسط وزارت بهداشت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری این کشور بروزرسانی شد.

بروزرسانی آیین‌نامه انضباطی دانشجویان در آبان ماه صورت گرفت و برای اجرا شدن از اول آذر به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است.

ماده 38، 43 و 44 این آیین‌نامه، برگزاری هرگونه اجتماع علیه جمهوری اسلامی و یا دیگر اقدامات اعتراضی از جمله شعارنویسی و پخش اعلامیه در دنیای مجازی و واقعی را جرم‌انگاری کرده است.

آزادی‌های سیاسی نیز در آیین‌نامه جدید محدودتر شده و بر اساس ماده 39، 41 و 42 عضویت دانشجویان در تشکل‌های سیاسی بسیار محدود شده است.

بر اساس تبصره 2 ماده 32 این آیین‌نامه، تشکیل هرگونه گروه‌های مجازی دانشجویی با جمعیت بالای 100 نفر نیز به مجوز کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی نیاز دارد.

بر اساس آیین‌نامه جدید، دانشجویان بدون دریافت مجوز نمی‌توانند اقدام به تشکیل گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی بیش از 100 نفر کنند.

در آخرین اقدامات جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات مردمی در ایران، محمد راغب، استاد دانشگاه شهید بهشتی، اسلام ناظمی، استاد مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی، نگار ذیلابی، استاد تاریخ و تمدن دانشگاه شهید بهشتی از کار خود معلق شدند.

بهروز چمن‌آرا، استادیار دانشگاه کردستان و رئیس سابق پژوهشکده کردستان‌شناسی نیز روز جمعه 4 آذر توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده بود.

حسین مصباحیان، هضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز با انتشار پستی در اینستاگرام با اشاره به فشارهای چند ساله علیه او و به‌دنبال محقق‌نشدن درخواست‌های مردم، «کناره‌گیری ناگزیر» خود از این دانشگاه را اعلام کرد.

کانال تلگرامی «دانشجویان متحد» نیز خبر داد که، آذین سعیدی‌نسب، دانشجوی رشته محیط‌زیست دانشگاه تهران به 5 سال حبس محکوم شده است.

بر اساس آخرین آمار خبرگزاری هرانا، وابسته به جموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در خیزش سراسری مردم ایران دست‌کم 143 دانشگاه به اعتراضات علیه جمهوری اسلامی پیوسته و دست‌کم 569 دانشجو در بازداشت به‌سر می‌برند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید