افشای اسناد بلک‌ریوارد؛ بهره‌برداری جمهوری اسلامی از فوتبال برای مقابله با اعتراضات

در سند افشاشده به نقش کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در «کنترل بازیکنان و ساماندهی تیم» پرداخته و تاکید شده که کی‌روش با مقامات ذی‌ربط «کاملا هماهنگ» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گروه هکری بلک‌ریوارد پس از هک 250 ترابایت از اطلاعات خبرگزاری «فارس»، وابسته به نهادهای امنیتی، دو سند مرتبط با چگونگی حضور و مدیریت تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی 2022 قطر با هدف مقابله با اعتراضات سراسری جاری را منتشر کرد.

در سند اول تحت عنوان «توصیه‌های سردبیران رسانه‌های جبهه انقلاب» راهبردهای مقابله با «کنش های احتمالی در جام جهانی» دو هفته پیش از آغاز این تورنمنت بررسی شده است.

طبق این سند، «برای کنترل تحرکات بازیکنان در راستای مشروعیت‌بخشی» به اعتراضات و «مدیریت ذهنی» آنها باید ترکیبی از اقدامات تنبیهی و تشویقی در دستور کار قرار بگیرد.

در بحث تنبیه، «نخواندن سرود جمهوری اسلامی، مصاحبه با رسانه‌های ضد انقلاب، بستن نوار مشکی» باید با تهدید «کنار گذاشته‌شدن از تیم ملی و عدم‌ فرصت در بازی‌های جام جهانی» روبرو‌ شود.

در بازی اول تیم ملی ایران با انگلیس، بازیکنان از همخوانی سرود جمهوری اسلامی امتناع کرده اما در بازی دوم‌ به خواندن آن سرود اقدام کردند.

برخی از بازیکنان نیز در مصاحبه‌ها اعلام کردند که آنها سیاسی نیستند و از پاسخ به پرسش‌هایی در رابطه با شرایط کشور و چگونگی واکنش به آن شرایط امتناع کردند.

این سند همچنین پیشنهاد داده «آینده حرفه‌ای و درآمدهای مالی» بازیکنان و «محرومیت سنگین» در صورت هر گونه اقدام‌ برای آنها تبیین شود.

در این سند از وزارت ورزش خواسته شده نسبت به «اعزام تماشاچیان تصمیم‌ جدی و حساب‌شده» اتخاذ کند تا فضای روی سکوها را نیز کنترل کند.

سند توصیه‌ای مذکور به نقش کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در «کنترل بازیکنان و ساماندهی تیم» نیز پرداخته و تاکید کرده که کی‌روش با مقامات ذی‌ربط «کاملا هماهنگ» است.

سرمربی پرتغالی تیم فوتبال ایران نیز در مصاحبه‌ها با تمسخر و گریز از جواب مستقیم به پرسش‌های خبرنگاران نشان داد که کاملا در راستای توصیه‌های این سند رفتار می‌کند.


سند «مرکز شمس»

در سند افشاشده دوم بلک‌ریوارد با عنوان «طرح عملیات جام جهانی فوتبال» که توسط مرکز ناشناسی با عنوان «مرکز شمس» منتشر شده، بر خلاف گفتمان رسمی جمهوری اسلامی که بر عدم سیاسی‌بودن ورزش به‌ویژه فوتبال تاکید می‌شود، صراحتا فوتبال را سیاسی عنوان می‌کند.

در این سند بر اساس «جنگ ترکیبی» و «جنگ شناختی»، تهدیدهای حضور در جام جهانی و نحوه مقابله با آنها بررسی شده است.

طبق این سند، «بی‌تفاوتی نسبت به بازی‌های جام جهانی»، «ایجاد دوگانگی میان تیم ملی ایران و تیم جمهوری اسلامی»، «نمایش اعتراض بازیکنان مانند عدم خواندن سرود جمهوری اسلامی»، «حضور عناصر ضد انقلاب در قطر ‌و نشان دادن عکس مهسا امینی» و «حضور افرادی مانند علی کریمی و علی دایی در شبکه‌های ماهواره‌ای به بهانه جام جهانی» به عنوان تهدید عنوان شده‌اند.

سند مذکور برای مقابله با این تهدیدها پیشنهاد داده وزارت خارجه ایران با وزارت خارجه قطر در رابطه با «بر طرف کردن هرگونه اقدام علیه حاکمیت» جمهوری اسلامی مذاکره کند.

همچنین از «افزایش تبلیغات محیطی در شهرهای ایران» و ایجاد تمهیداتی برای «تماشای دسته‌جمعی بازی‌های ایران» به عنوان رهکارهای دیگر تقابل با تهدیدها سخن گفته شده است.

سند «مرکز شمس» توصیه کرده جشن‌هایی نیز برای پیروزی تیم ملی فوتبال برگزار و به بازیکنان پاداش فراوانی پرداخت شود.

ایجاد محتواهای تبلیغاتی از جمله «سرود حمایتی جدید و شورانگیز»، «اشعار واحد» و «مفهوم‌پردازی جدید» درباره تیم ملی، از دیگر توصیه‌های این مرکز است.

اعضای تیم فوتبال ایران پیش از سفر به قطر با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کردند که به‌دلیل سرکوب و کشتار معترضان توسط نیروهای امنیتی ایران، این دیدار به‌شدت مورد انتقاد مردم قرار گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید