دفاع خامنه‌ای از ادامه سرکوب اعتراضات سراسری توسط نیروهای بسیج

رهبر جمهوری اسلامی از کسانی که در «روزنامه‌ها و فضای مجازی» در رابطه با اعتراضات اخیر خواستار «شنیدن صدای ملت» و «گفتگو با آمریکا» شده‌اند انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه اعتراضات سراسری در ایران، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شنبه 5 آذر در دیدار با بسیجیان، ضمن حمایت از سرکوب معترضان توسط این نیروها، خواستار حضور بسیج در «همه میادین» شد.

این سخنان خامنه‌ای پس از دو ماه از خیزش سراسری بی‌سابقه در ایران و انتشار خبرهایی از سرپیچی و عدم حضور شمار زیادی از نیروهای بسیج و سپاه و دیگر نیروهای امنیتی عنوان شده است.

رهبر جمهوری اسلامی اشاره کرد که نیروی بسیج در اعتراضات اخیر مانع «یک مشت اغتشاشگر غافل یا جاهل یا مزدور» شد.

مقامات جمهوری اسلامی اعتراضات سراسری جاری در کشور را «اغتشاش و آشوب» و معترضان را «اغتشاشگر و مزدور بیگانه» توصیف می‌کنند.

خامنه‌ای بدون اشاره به ریشه‌های داخلی اعتراضات مردمی، بار دیگر مدعی نقش آمریکا در اعتراضات اخیر ایران شد و گفت: «نقشه آمریکا در غرب آسیا، سقوط 6 کشور به قصد تضعیف ایران بود.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین ادعا کرد، «برجام 2» که برخی از «غافلان داخلی» از آن حمایت می‌کردند به‌معنای «خروج از منطقه و کوتاهی از حضور منطقه‌ای ایران» بوده است.

او «برجام 3» را نیز «تعهد دادن ایران جهت عدم تولید هر گونه تولید سلاح راهبردی در داخل» عنوان کرد.

پس از امضای توافق هسته‌ای موسوم به برجام با غرب در دولت روحانی، رئیس جمهوری سابق ایران، پیشنهاداتی برای توافق با غرب درباره حضور منطقه‌ای و برنامه موشکی و پهپادی ایران مطرح شد که مورد مخالفت خامنه‌ای قرار گرفت. با این حال جزئیاتی از این پیشنهادات و یا درخواست غرب پیرامون این موضوعات به‌طور رسمی منتشر نشد.

خامنه‌ای همچنین از کسانی که در «روزنامه‌ها و فضای مجازی» در رابطه با اعتراضات اخیر خواستار «شنیدن صدای ملت» و «گفتگو با آمریکا» شده‌اند، انتقاد کرد.

عبارت «شنیدن صدای ملت»، کنایه از محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران است که در همگام اوج‌گیری انقلاب 57 و پس از رسیدن موج انقلابی به نقطه بی‌بازگشت، اعلام کرد که «صدای انقلاب مردم» را شنیده است.

رهبر جمهوری اسلامی طبق روال چندین سال اخیر مجددا به شبکه‌های تلویزیونی فارسی‌زبان خارجی و فضای مجازی حمله کرد و آنها را به «دروغ‌پردازی» و «کشته‌سازی» در رابطه با اعتراضات سراسری اخیر متهم کرد.

بنا به گفته سازمان‌های حقوق بشری از آغاز اعتراضات سراسری تاکنون بیش از 400 نفر کشته و هزاران نفر بازداشت شدند. به‌رغم این، جمهوری اسلامی با رد کشتن معترضان، دلیل کشته‌شدن اغلب آنها را «بیماری زمینه‌ای»، «خودکشی»، «مصرف الکل» و «شلیک معترضان به یکدیگر» عنوان کرده است.

خامنه‌ای همچنین مدعی شد که اعتراضات کنونی با هدف «سروصدا در داخل کشور» برای «انجام کار اصلی در جای دیگر» است و افزود: «برای ما منطقه قفقاز، غرب آسیا و مناطق شرقی مهم است و باید حواسمان به همه اینها باشد.»

در جریان اعتراضات سراسری کنونی، مقامات جمهوری اسلامی با هدف برون‌سازی این اعتراضات و دور کردن توجه داخلی و بین‌المللی از خیزش جاری، چندین بار به اقلیم کردستان عراق حمله پهپادی و موشکی کرده ‌و به انجام رزمایش در مرز با جمهوری آذربایجان اقدام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size