بیانیه کانون نویسندگان ایران درباره روز جهانی منع خشونت علیه زنان

بیانیه کانون نویسندگان: روز جهانی منع خشونت علیه زنان یادآور قربانیان در ایران خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان، ضمن اشاره به انواع خشونت‌های اعمال شده علیه زنان و دختران ایرانی در هفته‌های گذشته تاکید کرد، از این به بعد 25 نوامبر، یادآور قربانیان خشونت در ایران خواهد بود.

این بیانیه با برشماری برخی از خشونت‌های اعمال‌شده علیه زنان و دختران ایرانی خاطرنشان کرد، چنین رفتاری از سوی جمهوری اسلامی «نتوانسته انفجار خشم فروخفته‌ای را که برخاسته از بسیاری خشونت‌های آشکار و نهان است فرو بنشاند.»

کانون نویسندگان ایران در این بیانیه که جمعه 4 آذر آن را در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، افزود که زنان و دختران تنها برای این‌که خواستار یک «زندگی انسانی» بودند، قربانی خشونت شده‌اند.

بر اساس این بیانیه، یکی از خشونت‌هایی که زنان و دختران ایرانی را تهدید می‌کند، خطر خشونت و آزار جنسی در بازداشتگاه‌ها است. امری که به گفته کانون نویسندگان ایران، به عنوان یکی از ابزارهای سیستماتیک شکنجه در این کشور شناخته می‌شود.

ایران یکی از خطرناک‌ترین کشورها برای زندگی زنان شناخته شده است. خیزش سراسری جاری علیه جمهوری اسلامی نیز با قتل مهسا (ژینا) امینی توسط گشت ارشاد و به بهانه «پوشش نامناسب» آغاز شد.

در همین رابطه، نشست ویژه شورای حقوق‌بشر درباره سرکوب مرگ‌بار معترضان در ایران، پنج‌شنبه 3 آذر برگزار شد. در این نشست، 25 کشور عضو شورا همصدا با هم علیه سیاست سرکوب و کشتار معترضان در ایران اقدام کرده و در قطعنامه‌ای خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شدند تا موارد نقض حقوق بشر معترضان و زنان و دختران ایران را ثبت و گزارش کند.

از سویی، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه جمعه 4 آذر، در جریان اعتراضات ایران 448 نفر کشته شدند که 63 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18170 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3312 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید