درخواست گروهی از روحانیون سیستان و بلوچستان برای برگزاری رفراندوم در ایران

این بیانیه ضمن تأکید بر نیازهای نسل پس از 57، تصریح کرده که «تغییر اساسی در مملکت‌داری» از نیازهای ضروری مردم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روحانیون شهر‌های راسک، آشار و منطقه «سرباز بزرگ» با انتشار ویدویی، خواستار برگزاری رفراندومی آزاد با نظارت مجریان مردمی و حضور ناظرین جهانی و با موضوع تعیین سرنوشت ایران و آینده جمهوری اسلامی شدند.

این ویدیو که پنج‌شنبه 3 آذر منتشر شد، به ناکارآمدی جمهوری اسلامی در طول 43 سال گذشته در زمینه روش‌های حکومت‌داری و برخورد با مردان، زندان، دانشگاهیان و اهل سنت اشاره می‌کند.

این بیانیه ضمن تأکید بر نیازهای نسل پس از 57، تصریح کرده است که «تغییر اساسی در مملکت‌داری» از نیازهای ضروری مردم است.

عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت شهر راسک که این بیانیه را خواند، خاطرنشان کرد که علمای اهل سنت ایران در طول سال‌های گذشته، دربرابر تبعیض‌های اجتماعی و سیاسی علیه شهروندان اهل سنت، همواره مردم را به اتخاذ «راه قانونی» توصیه کرده‌اند، اما با توجه به «بن‌بست سیاسی» کشور خواستار برگزاری رفراندوم هستند.

این بیانیه همچنین با اشاره به کشتار مردم خاش، زاهدان، سنندج، بوکان، مهاباد و جوانرود، حمایت خویش را از معترضان ایرانی و خیزش علیه جمهوری اسلامی اعلام کردند.

نویسندگان این بیانیه تأکید کرده‌اند، آزادی بیان و اندیشه حق مردم ایران است و کشور نباید «وابسته به یک حزب، دین، مذهب و تفکر خاصی» باشد.

این بیانیه همچنین از مقامات جمهوری اسلامی خواسته است تا از ایراد «اتهام‌های واهی» علیه معترضان مانند «تجزیه طلب و ارتباط با کشورهای خارجی» دست برداشته و تمام زندانیان سیاسی، عقیدتی، معترضان بازداشت‌شده، دانشجویان و دانش‌آموزان در بند را آزاد کنند.

روحانیون اهل سنت راسک، آشار و سرباز بزرگ در این ویدیو همچنین از مطالبات و مواضع عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز حمایت کرده و از «مجامع بین‌المللی و تمام کشورهای جهان آزاد» خواستند تا به هر وسیله‌ای به مردم ایران کمک کنند.

پیشتر عبدالحمید اسماعیل‌زهی، ضمن اعتراض به کشتار و سرکوب معترضان در ایران، خواستار برگزاری رفراندوم با حضور ناظران بین‌المللی شده بود.

رسیدگی به موضوع تجاوز ابراهیم کوچک‌زایی، فرمانده نیروی انتظامی چابهار به دختری 15 ساله در این شهر از دیگر خواسته‌های روحانیون اهل سنت در این بیانیه بود.

روحانیون اهل سنت سرباز بزرگ، راسک و آشار در پایان این بیانیه اعلام کردند، تا زمانی که درخواست‌هایشان محقق نشود، تمام جلسات، تظاهرات و انتخابات دولتی را تحریم خواهند کرد. آن‌ها در این زمینه تأکید کردند که «نه خون شهدا را معامله می‌کنیم و نه از مواضع خود عقب‌نشینی می‌کنیم.»

شماری از ماموستاها [اساتید]، مدرسان و امامان جمعه سنندج و دهگلان، در استان کردستان نیز دوشنبه 30 آبان، در بیانیه‌ای مشترک خواستار برگزاری رفراندوم زیر نظر سازمان‌های بین‌المللی در ایران شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید