ارسال گسترده ادوات جنگی سپاه پاسداران به مرزهای غرب و شمال ‌غرب ایران

مقامات نظامی ایرانی از ابتدای اعتراضات سراسری جاری با رد هر گونه زمینه داخلی مدعی شدند که این اعتراضات توسط گروه‌های اپوزیسیون ایرانی مستقر در برخی کشورها از جمله کشورهای همسایه هدایت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه و گسترش اعتراضات سراسری در ایران، محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از استقرار «یگان‌های زرهی و نیروی مخصوص نزسا» در نوار مرزی غرب و شمال‌غرب کشور خبر داد.

خبرگزاری «تسنیم»، جمعه 4 آذر به نقل از پاکپور گزارش داد که «این اقدام نیروی زمینی سپاه به‌منظور تقویت یگان‌های مستقر در مرز» و «جلوگیری از نفوذ تیم‌های تروریستی وابسته به گروهک‌های تجزیه‌طلب مستقر در اقلیم شمال عراق» صورت گرفته است.

مقامات نظامی ایرانی از ابتدای اعتراضات سراسری جاری با رد هر گونه زمینه داخلی مدعی شدند که این اعتراضات توسط گروه‌های اپوزیسیون ایرانی مستقر در برخی کشورها از جمله کشورهای همسایه هدایت می‌شود.

جمهوری اسلامی با متهم‌کردن مخالفان خود به «تروریسم» و «تجزیه‌طلبی»، معترضان در خیابان‌ها را «فریب‌خورده» و «عامل بیگانه» توصیف کرده ‌و سرکوب و کشتار آنها را مشروع عنوان می‌کند.

در همین رابطه، سپاه پاسداران بارها اقلیم کردستان در شمال عراق را به بهانه حضور احزاب کرد و متهم‌کردن آنها در اعتراضات سراسری کنونی، مورد حمله موشکی و پهپادی قرار داده است.

کانال سپاه پاسداران در تلگرام هم روز گذشته با انتشار ویدیویی از اعزام نیروهای زرهی به مرز ایران با عراق، از پایان مهلت ده روزه جمهوری اسلامی به مقامات اقلیم مبنی بر اخراج احزاب کرد ایرانی خبر داد.

سازمان حقوق بشری «هنگاو» نیز شامگاه پنج‌شنبه ویدیویی منتشر کرد که نشان می‌دهد قرارگاه حمزه ارومیه، در حال اعزام یگان‌های زرهی به مرز اشنویه با اقلیم کردستان است.

پیش از این، اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران سه‌شنبه 24 آبان (ده روز پیش) در سفری از پیش اعلام‌نشده وارد بغداد شد ‌و با رئیس جمهوری و نخست‌وزیر عراق پیرامون‌ تحرکات نظامی ایران در اقلیم کردستان دیدار و گفتگو کرد.

از سویی، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم روز گذشته با تشکیل کمیته‌ای حقیقت‌یاب درباره سرکوب خونین و خشونت‌بار دستگاه‌های امنیتی رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران موافقت کرد.

در قطعنامه‌ای که در این زمینه صادر شد، آمده که بسیار مهم است مکانیسم جدیدی در اسرع وقت ایجاد شود زیرا، جمهوری اسلامی خشم و اعتراضات نسبت به قتل مهسا امینی را چه در ایران و چه در سطح جهانی تاکنون نادیده گرفته و به اقدامات فراقانونی خود ادامه می‌دهد.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران نیز اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه پنج‌شنبه سوم آذر، در جریان اعتراضات ایران 445 نفر کشته شدند که 63 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18170 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3234 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 559 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1085 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید