صدور کیفرخواست برای 512 معترض در اصفهان

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان که برای بررسی شهروندان ایرانی بازداشت‌شده در اعتراضات 1401 تشکیل شده است، اعلام کرد تا سه‌شنبه یکم آذر توانسته نام 2300 بازداشتی را مستند کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسدالله جعفری، رئیس کل دادگستری استان اصفهان از صدور کیفرخواست برای 512 نفر از معترضان بازداشتی اخیر در این استان و صدور رای برای 53 نفر از آنها خبر داد.

جعفری مدعی شد، 9 نفری که در کشته‌شدن دو بسیجی و یک نیروی فراجا نقش داشته‌اند نیز بازداشت شده و حکم بدوی آنان هم صادر شده است.

رئیس کل دادگستری با اشاره به «اعترافات» این 9 نفر گفت که آنها به «محاربه» و «افساد فی الارض» متهم شده‌اند.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه دوم آذر، در جریان اعتراضات ایران 440 نفر کشته شدند که 61 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18059 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3212 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری با ابراز نگرانی از وضعیت معترضان بازداشتی، خواستار مداخله نهادهای بین‌المللی برای نجات جان بازداشت‌شدگان از احکام منجر به اعدام در ایران شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هم در واکنش به سرکوب مرگ‌بار معترضان در کُردستان، از تحریم سه مقام امنیتی رژیم جمهوری اسلامی، شامل حسن عسگری، فرماندار سنندج، علیرضا مرادی، فرمانده انتظامی سنندج و محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه که در غرب و شمال‌غرب ایران فعال است، خبر داد.

از سویی، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اختصاصی که در آن با شماری از قربانیان مصاحبه کرده، اعلام کرد نیروهای امنیتی رژیم ایران برای ترساندن تظاهرکنندگان و بعضا مجبور کردن آنها به اعتراف اجباری علیه خودشان، به آنها تجاوز می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری، بیشتر گزارش‌های مربوط به تجاوز و خشونت جنسی علیه معترضان، مربوط به مناطق غربی ایران است، که عمدتا کُردنشین هستند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان که برای بررسی شهروندان ایرانی بازداشت‌شده در اعتراضات 1401 تشکیل شده است، اعلام کرد تا سه‌شنبه یکم آذر توانسته نام 2300 بازداشتی را مستند کند.

منابع کمیته مذکور همچنین از «صدها مفقودی و بی‌خبری خانواده‌ها از سرنوشت معترضان» خبر داده‌اند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان پیشتر از بازداشت دست‌کم‌ 14 هزار نفر توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات سراسری جاری خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید