تداوم اعتصاب بازاریان در چندین شهر ایران

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران روز گذشته از سازمان‌های سیاسی، فعالان مدنی و دیگر اقشار جامعه خواست «در راستای تقویت اتحاد و همدلی و پشتیبانی از مردم مبارز کردستان»،اعتصاب عمومی کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه خیزش سراسری مردم ایران، کسبه و مغازه‌داران در مناطق کردنشین از جمله جوانرود، کامیاران، دیواندره، سنندج، سقز و نقده، پنج‌شنبه سوم آذر، در اعتراض به کشتار معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اعتصاب کرده و محل کسب خود را برای چندمین روز متوالی تعطیل کردند.

همزمان با تشدید جو امنیتی و سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در شهرهای کردنشین، صبح امروز تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهد یک بالگرد در آسمان پیرانهشر به پرواز در آمده است.

مرکز همکاری احزاب کردستان ایران روز گذشته از سازمان‌های سیاسی، فعالان مدنی و دیگر اقشار جامعه خواست «در راستای تقویت اتحاد و همدلی و پشتیبانی از مردم مبارز کردستان»، در روز پنج‌شنبه سوم آذر اعتصاب عمومی کنند.

سه ائتلاف سیاسی شامل کنگره ملیت‌های ایران فدرال، همبستگی برای آزادی و برابری در ایران و شورای دموکراسی‌خواهان ایران هم دیروز در بیانیه‌ای مشترک از فراخوان‌های مردمی برای اعتراض و اعتصاب گسترده عمومی جهت یاری رساندن به قیام کُردستان، اعلام حمایت کردند.

این سه ائتلاف سیاسی با اشاره به استفاده نظامیان و نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی از هلی‌کوپتر، سلاح‌های جنگی نیمه‌سنگین در شهرهای مختلف کُردستان، به بیانیه «جوانان محلات سنندج» که خواهان برگزاری اعتصابات و اعتراضات سراسری شده بودند، اشاره کرده و از مردم سراسر ایران خواستند که به اعتراضات و اعتصابات سراسری بپیوندند.

اصناف و بازاریان مشهد، هم امروز در اعتراض به سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی اعتصاب کرده و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.

کارکنان شرکت ماشین‌سازی نیرو محرکه در قزوین هم در ادامه اعتصابات سراسری پنج‌شنبه سوم آذر دست به اعتصاب زدند.

گزارش‌های دریافتی از ارومیه نیز حاکی از اعتصاب کسبه و مغازه‌داران این شهر است.

از سویی، وزارت خزانه‌داری آمریکا در واکنش به سرکوب مرگ‌بار معترضان در کُردستان، از تحریم سه مقام امنیتی رژیم جمهوری اسلامی، شامل حسن عسگری، فرماندار سنندج، علیرضا مرادی، فرمانده انتظامی سنندج و محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه حمزه که در غرب و شمال‌غرب ایران فعال است، خبر داد.

هفته پیش نیز آمریکا 6 فرد از جمله دو بازجو-خبرنگار صداوسیما را بابت سرکوب معترضان و نقض آزادی بیان و تهیه و پخش فیلم اعترافات اجباری از تلویزیون دولتی ایران، تحریم کرد.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه دوم آذر، در جریان اعتراضات ایران 440 نفر کشته شدند که 61 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18059 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3212 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 555 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1075 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید