«کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان» نام 2300 بازداشتی در ایران را مستند کرد

سخنگوی کاخ سفید نسبت به تشدید سرکوب و بکارگیری خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران ابراز نگرانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان که برای بررسی شهروندان ایرانی بازداشت‌شده در اعتراضات 1401 تشکیل شده است، اعلام کرد تا سه‌شنبه یکم آذر توانسته نام 2300 بازداشتی را مستند کند.

این کمیته افزوده است: «طی روزهای اخیر اخبار رسیده از شهرهای مهاباد، جوانرود، بوکان و پیرانشهر حاکی از بازداشت گسترده در این شهرهاست که هنوز آماری از آن در دسترس نیست.»

منابع کمیته مذکور همچنین از «صدها مفقودی و بی‌خبری خانواده‌ها از سرنوشت معترضان» خبر داده‌اند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان پیشتر از بازداشت دست‌کم‌ 14 هزار نفر توسط نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات سراسری جاری خبر داده بود.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه سه‌شنبه یکم آذر، در جریان اعتراضات ایران 437 نفر کشته شدند که 61 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18055 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3162 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 549 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1075 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید هم سه‌شنبه نسبت به تشدید سرکوب و بکارگیری خشونت علیه اعتراضات مسالمت‌آمیز در ایران ابراز نگرانی کرد.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به گزارش‌های منتشرشده درباره سرکوب و شکنجه توسط نیروها و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی گفت: «عمیقا نگران تشدید خشونت علیه معترضان در ایران هستیم، کسانی که بطور مسالمت‌‌آمیز خواستار حقوق برابر و اولیه خود هستند.»

جیرمی لورنس، سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم سه‌شنبه ضمن محکوم‌کردن خشونت نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان، از مقامات ایرانی خواست فورا مجازات اعدام را لغو کنند.

از سویی، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اختصاصی که در آن با شماری از قربانیان مصاحبه کرده، اعلام کرد نیروهای امنیتی رژیم ایران برای ترساندن تظاهرکنندگان و بعضا مجبور کردن آنها به اعتراف اجباری علیه خودشان، به آنها تجاوز می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری، بیشتر گزارش‌های مربوط به تجاوز و خشونت جنسی علیه معترضان، مربوط به مناطق غربی ایران است، که عمدتا کُردنشین هستند.

«سی‌ان‌ان» تاکنون از یازده مورد تجاوز یا خشونت جنسی علیه معترضان در زندان‌های ایران مطلع شده که تقریبا همه در مناطق کُردنشین رخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید