موسسه «تونی بلر»: اکثریت ایرانیان خواهان تغییر رژیم هستند

بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان نقش مذهب را در زندگی‌ خود «بی‌اهمیت» می‌دانند، و زندگی سکولار را نسبت به زندگی مذهبی ترجیح می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک نظرسنجی که اخیرا توسط «موسسه تونی بلر برای تغییرات جهانی» انجام شده نشان می‌دهد که اکثریت مردم ایران «سکولارتر» شده‌اند و خواستار تغییر رژیم اسلامگرا در ایران هستند.

بر اساس نظرسنجی این اندیشکده بریتانیایی، 84 درصد ایرانیان از تغییر رژیم حمایت می‌کنند. این نظرسنجی همچنین نشان داد که جامعه ایران به سکولاریسم تمایل بیشتری پیدا کرده است، و این پدیده تمام گروه‌های سنی و جنسی در مناطق شهری و روستایی را در بر می‌گیرد.

موسسه تونی بلر از فرم‌های آنلاین رمزگذاری‌شده، ابزارهای دیجیتال و سایر روش‌های جایگزین برای دریافت ایمن نظرات صادقانه ایرانیان استفاده کرد. سازمان‌دهندگان نظرسنجی گفتند بدین ترتیب شرکت‌کنندگان توانستند بدون ترس از امنیت خود بابت پاسخ دادن به پرسش‌های حساس در این نظرسنجی شرکت کنند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که در میان مردم ایران «حمایت قاطع» از عدم اجبار قانونی حجاب وجود دارد، به‌طوری که 74 درصد زنان و 70 درصد مردان مخالف حجاب اجباری هستند. بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان نیز نقش مذهب را در زندگی‌ خود «بی‌اهمیت» می‌دانند، و زندگی سکولار را نسبت به زندگی مذهبی ترجیح می‌دهند.

این نظرسنجی در زمانی انجام شده که اعتراضات ضدحکومتی در سرتاسر ایران که خواستار براندازی جمهوری اسلامی و جایگزینی آن با یک حکومت دموکراتیک است، به ماه سوم خود نزدیک شده است.

تونی بلر، مدیر این موسسه و نخست وزیر اسبق بریتانیا، در گزارش موسسه خود که از نتایج نظرسنجی از مردم ایران منتشر شده، معترضان ایرانی را به خاطر «جسارت و شجاعت فوق‌العاده‌شان در دو ماه گذشته» مورد تقدیر قرار داده است.

این سیاستمدار بریتانیایی از جامعه بین‌المللی خواسته با معترضان ایرانی که جان خود را برای آن چیزهایی که مردم اکثر نقاط جهان «بدیهی» می‌پندارند، به خطر می‌اندازند، ابراز «همبستگی عمیق» کنند.

نخست وزیر اسبق بریتانیا تاکید کرد: «زمان آن فرا رسیده است تا ما غربی‌ها سیاست خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که تمایز آشکاری میان مردم ایران و جمهوری اسلامی قائل شود، به‌طوری که اقدامات ما در خدمت مردم ایران قرار گیرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید