تداوم تجمعات دانشجویی؛ حمله بسیج به دانشجویان دانشگاه شریف

همزمان نمایندگان مجلس شورای اسلامی سه‌شنبه 1 آذر طرحی را برای ممنوع‌الخروج کردن 10 ساله دانشجویان معترض تهیه کرده و در حال جمع آوری امضا برای آن هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گذشت بیش از ده هفته از اعتراضات سراسری در ایران، دانشجویان در ده‌ها شهر ایران، صحن دانشگاه‌ها را به محلی برای اعتراض خود علیه حکومت تبدیل کردند.

بر اساس ویدیوهایی که روز سه‌شنبه اول آذر از دانشگاه‌ صنعتی شریف در تهران منتشر شده، دانشجویان مورد حمله نیروهای لباس شخصی و بسیجی قرار گرفته‌اند. در یکی از این ویدیوها، دانشجویان در حال مقاومت برای عق راندن نیروهای بسیجی هستند.

همچنین ویدیوهایی از دانشگاه علوم پزشگی کردستان در شهر سنندج منتشر شده که نشان می‌دهد دانشجویان این دانشگاه امروز در محکومیت سرکوب خشونت‌آمیز مردم کردستان تجمع اعتراضی برگزار کرده و شعارهای ضدحکومتی سر می‌‌دهند.

در یکی از ویدیوهایی که از این تجمع منتشر شده، دانشجویان شعار می‌دهند: «کوردستان ناوی بەرزە، دۆژمن ئەخاتە لەرزە» (نام کردستان سربلند است، دشمن را به لرزه می‌اندازد.)

دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل، در همگامی با خیزش انقلابی ایرانیان، ضمن پایکوبی در محوطه این دانشگاه، ندای «آزادی، آزادی، آزادی» سر دادند.

این در حالیست که در تهران، یک دانشجوی دانشگاه الزهرا به دلیل فشار دانشگاه و مسئولین خوابگاه اقدام به خودکشی کرده است. کانال خبری شوراهای صنفی دانشجویان کشور روز سه شنبه اول آذر در گزارشی اعلام کرد که «در پی اقدام به خودکشی دیشب یکی از دانشجویان این دانشگاه در خوابگاه به‌دلیل فشار دانشگاه و مسئولین خوابگاه و همچنین تماس با خانواده او و البته واکنش سریع دانشجویان جهت جلوگیری از وقوع این اتفاق، از ابتدای امروز، اول آذر تعداد لباس‌شخصی‌ها و نیروهای حراست موجود در سطح دانشگاه افزایش یافته است.»

همزمان نمایندگان مجلس شورای اسلامی، سه‌شنبه 1 آذر طرحی را برای ممنوع‌الخروج کردن 10 ساله دانشجویان معترض تهیه کرده و در حال جمع آوری امضا برای آن هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران، در متن این طرح نوشته شده که «در صورت هنجارشکنی دانشجویان در دانشگاه‌ها و ارتکاب جرائمی همچون ایجاد آشوب و بلوا، تخریب اموال، فحاشی و توهین به مقدسات در دانشگاه هاو هرگونه اقدامی که در روند ماموریت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه اخلال ایجاد کند، ضمن صدور احکام انضباطی، متخلفین را محکوم به پرداخت کل هزینه‌های تحصیل در آن مقطع آموزشی کنند.»

تهدید به ممنوع‌الخروج کردن دانشجویان در حالی صورت می‌گیرد که دانشجویان در ده هفته گذشته بارها در تجمع‌های اعتراضی خود، سرود «سفر چرا، بمان و پس بگیر» را خوانده‌اند و اعلام کرده‌اند که تا ایران را «پس» نگیرند، از پای نخواهند نشست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید