«نت‌بلاکس» از اختلال گسترده اینترنت در ایران خبر داد

خبرگزاری «ایسنا» نیز ضمن تایید قطع اینترنت بین‌المللی در این کشور گفت، ارتباط با پیام‌رسان‌های داخلی نیز با اختلال مواجه شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«نت‌بلاکس» که اختلالات و محدودیت‌های اینترنت را در جهان رصد می‌کند، اعلام کرد ایران اینترنت را قطع کرده است که این مساله نگرانی‌ها نسبت به احتمال سرکوب معترضان ضدحکومتی را افزایش داده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، «نت‌بلاکس»، دوشنبه 21 نوامبر خبر از یک «اختلال گسترده» در خدمات اینترنت در سرتاسر ایران داد. به گفته این خبرگزاری، به نظر می‌رسد که قطعی اینترنت در ایران به منظور جلوگیری از رصد اخبار سرکوب مناطق کُردنشین این کشور باشد.

Advertisement

خبرگزاری «ایسنا» نیز ضمن تایید قطع اینترنت بین‌المللی در این کشور گفت، ارتباط با پیام‌رسان‌های داخلی نیز با اختلال مواجه شده است.

طی روزهای اخیر، سپاه پاسداران ایران در واکنش به اعتراضات آزادی‌خواهانه مردم کُرد که در همگامی با خیزش ضد‌حکومتی در ایران ادامه دارد، مقر احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی را در خاک اقلیم کردستان عراق و در نزدیکی شهر اربیل هدف حملات موشکی، پهپادی و توپخانه‌ خود قرار داده است.

گزارش‌هایی که طی چند روز اخیر از شهرهای مختلف در استان‌های غربی و شمال غربی ایران منتشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای سرکوب‌ رژیم جمهوری اسلامی برای متفرق کردن و آسیب‌رساندن به معترضان از گازهای خطرناک سمی استفاده کرده‌اند.

همچنین گزارش‌هایی از استفاده ماموران سرکوب رژیم جمهوری اسلامی از تجهیزات زرهی و سلاح‌های نیمه‌سنگین از جمله «دوشکا» در اعتراضات روز دوشنبه 30 آبان جوانرود در استان کرمانشاه مخابره شده است.

در واکنش به سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران توسط جمهوری اسلامی، شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از برگزاری جلسه ویژه خود درباره وضعیت «رو به‌وخامت حقوق‌بشر» در ایران خبر داده و نوشته است که این نشست روز پنج‌شنبه، 3 آذر در ژنو برگزار خواهد شد.

«روبرتا متسولا»، رئیس پارلمان اروپا نیز در سخنرانی روز دوشنبه 30 آبان خود در پارلمان اروپا با تاکید بر این‌که از معترضان ایران حمایت می‌کند، گفت: « از کسانی که از خیابان‌های ایران به ما نگاه می‌کنند روی برنمی‌گردانیم. رژیم ایران باید از سرکوب اعتراضات به‌حق مردم این کشور دست بردارد.»

متسولا بعدا در توئیتی نوشت: «در واکنش به تحریم نمایندگان پارلمان اروپا، تا اطلاع ثانوی با مقامات حکومت ایران قطع رابطه می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید