گزارش تحقیقی «سی‌ان‌ان» از «شکنجه و خشونت جنسی» معترضان بازداشت‌شده در ایران

سی‌ان‌ان» تاکنون از یازده مورد تجاوز یا خشونت جنسی علیه معترضان در زندان‌های ایران مطلع شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اختصاصی که در آن با شماری از قربانیان مصاحبه کرده، می‌گوید نیروهای امنیتی رژیم ایران برای ترساندن تظاهرکنندگان و بعضا مجبور کردن آنها به اعتراف اجباری علیه خودشان، به آنها تجاوز می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری، بیشتر گزارش‌های مربوط به تجاوز و خشونت جنسی علیه معترضان، مربوط به مناطق غربی ایران است، که عمدتا کُردنشین هستند. «سی‌ان‌ان» تاکنون از یازده مورد تجاوز یا خشونت جنسی علیه معترضان در زندان‌های ایران مطلع شده که تقریباً همه در مناطق کُردنشین رخ داده است.

«سی‌ان‌ان» گزارش‌های بسیاری را بررسی کرده و با تعداد زیادی از قربانیان یا شاهدان تجاوز و خشونت جنسی توسط پلیس و دستگاه امنیتی ایران گفت‌وگو کرده است. حداقل یکی از این موارد باعث جراحت شدید شده است، و یک مورد هم تجاوز به پسر زیر سن قانونی بوده است.

یک پسر هفده‌ساله شهادت داده است که نیروهای امنیتی وی و دوستانش را پس از بازداشت مورد تجاوز جنسی قرار داده‌اند. به گفته «سی‌ان‌ان»، شواهد بررسی‌شده نشان می‌دهد که تجاوز جنسی به پسر زیر سن قانونی یک حادثه منفرد نبوده است.

قربانیان خشونت جنسی به این خبرگزاری گفته‌اند که در برخی موارد، پلیس و نیروهای امنیتی در حین تجاوز به آنها از آنها فیلمبرداری و عکس‌برداری کرده‌اند تا آنها را مجبور به سکوت درباره وقایعی که حین بازداشت بر آنها رفته کنند.

«سی‌ان‌ان» همچنین موفق شد صحت خبر تجاوز به آرمیتا عباسی را تایید کند. این دختر بیست‌ساله نزدیک یک ماه پس از آغاز تظاهرات ضدحکوتی در کرج بازداشت شد. بعدها شایعه شد که او در هنگام بازداشت مورد تجاوز قرار گرفته است. یک منبع ناشناس در بیمارستان «امام علی» صحت این ادعا را تایید کرد.

این فرد که به دلیل حساس بودن موضوع نخواست نامش فاش شود، در این باره به «سی‌ان‌ان» گفت: «وقتی آرمیتا را به بیمارستان آوردند، نیروهای پلیس گفتند که به او مکررا، تجاوز شده است. لباس‌شخصی‌ها اصرار کردند که دکتر زمان تجاوز را قبل از دستگیری بنویسد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید