واشینگتن: بایدن به عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای متعهد است

خبرگزاری رویترز اعلام کرده که ایران در سایت فردو از سانتریفیوژهای پیشرفته با هدف غنی‌سازی 60 درصد استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در واشینگتن دیدار و بر حمایت کامل ایالات متحده از امنیت اسرائیل تاکید کرد.

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که‌ سالیوان در این دیدار بر تعهد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای تاکید کرده است.

طبق این اطلاعیه، دو طرف برای مقابله با تهدیدها در خاورمیانه به‌ویژه تهدیدهای ایران و گروه‌های نیابتی وابسته به تهران توافق دارند.

این دو مقام عالی همچنین به اهمیت اقدامات لازم برای آرام‌کردن شرایط امنیتی در کرانه غربی اشاره کرده ‌و سالیوان راه‌حل ایجاد دو کشور را بهترین گزینه برای برقراری صلح دائم در منطقه عنوان کرد.

از سویی، خبرگزاری «رویترز» گزارش داد که ایران در سایت فردو از سانتریفیوژهای پیشرفته استفاده می‌کند و درصدد غنی‌سازی تا سقف 60 درصد در این مکان است.

رویترز به نقل از شبکه تلویزیونی «اس.ان.ان» ایران خبر داد که تهران از امروز سه‌شنبه با بکارگیری سانتریفیوژهای «IR6» غنی‌سازی 60 درصدی در فردو را آغاز کرد.

این شبکه افزود که ایران درصدد راه‌اندازی آبشارهای جدیدی از سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت فردو است.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پنج‌شنبه گذشته در قطعنامه‌ای با موافقت 26 کشور از 35 عضو این شورا، عدم همکاری ایران با آژانس را محکوم کرد.

شورای حکام ماه ژوئن گذشته هم قطعنامه‌ای در محکومیت ایران پیرامون برنامه اتمی تهران صادر کرد که با مخالفت روسیه و چین مواجه شد.

کشورهای غربی نیز در بیانیه‌ای مشترک خواستار عمل ایران به تعهدات بین‌المللی خود در چارچوب معاهده منع تکثیر تسلیحات هسته‌ای و انجام اقدامات مورد درخواست آژانس شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید