دستگاه قضایی ایران تعداد اتباع خارجی‌ بازداشتی در این کشور را 40 نفر اعلام کرد

پیش‌تر گفته شده دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی شهروندان بیش از 14 کشور را در ایران بازداشت کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از بازداشت 40 شهروند خارجی در جریان اعتراضات جاری در ایران خبر داده است.

مسعود ستایشی، سه‌شنبه اول آذر در کنفرانسی خبری گفته است که برخی از این شهروندان «در میدان» بازداشت شده‌اند.

پیش از این احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی نیز از بازداشت شهروندان کشورهای دیگر در ایران خبر داده و ادعا کرده بود که «در اغتشاشات افرادی از ملیت‌های دیگر دستگیر شدند که برخی نقش زیادی داشتند» و خبر داده که این افراد «در اختیار قوه قضائیه هستند تا طبق قانون با آنها برخورد شود.»

گفته شده با آغاز اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران شهروندان خارجی از 14 کشور بازداشت یا ناپدید شده‌اند و در این راستا وزارت اطلاعات ایران، 8 مهر از بازداشت 9 تبعه اروپایی خبر داد و آن‌ها را به «جاسوسی» در این کشور متهم کرد.

کاترین کولونا، وزیر خارجه فرانسه شنبه هفته جاری در گفت‌وگو با روزنامه «لو پاریزین» تاکید کرد، با بازداشت چند شهروند فرانسه در روزهای اخیر در ایران، مجموع بازداشتی‌های فرانسوی در این کشور به هفت نفر رسیده است.

در هفته‌های گذشته، کانادا، آلمان، فرانسه، هلند، اتریش، بلژیک، اسپانیا و ایتالیا از شهروندان خود خواسته‌‌اند تا سریعا خاک ایران را ترک کنند.

گفته می‌شود که بیشترین تعداد افراد با تابعیت کشورهای دیگر که در خاک ایران بازداشت شده‌اند، از افغانستان، فرانسه، آلمان و آمریکا هستند.

مقامات غربی و نهادهای حقوق بشری همواره ایران را به بازداشت خودسرانه شهروندان کشورهای خارجی و دوتابعیتی برای باج‌گیری، گرفتن امتیاز و فشار بر غرب متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید