خانه سینمای ایران: در صورت ادامه تهدید و بازداشت اعتصاب می‌کنیم

ادامه احضار و بازداشت چهره‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خانه سینمای ایران اعلام کرد در اعتراض به ادامه خشونت‌ علیه مردم و به دلیل احضار و بازداشت اعضای این نهاد هشدار می‌دهد اگر تهدید و بازداشت ادامه پیدا کند و سینماگران بازداشت‌شده آزاد نشوند، از اعضای خود می‌خواهد از همکاری با پروژه‌های سینمایی و تلویزیونی خودداری کرده و تحصن کنند.

در این بیانیه که دوشنبه 30 آبان منتشر شده، خانه سینما اتهاماتی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «نشر اکاذیب» و «همراهی با رسانه های بیگانه» که به سینماگران منتسب می‌شود را غیر واقعی دانسته و تاکید کرده است «سینماگران تنها تاوان مدیران کارنابلد را می‌دهند که در این سالها امکان گفت‌وگو و مکالمه واقعی با مردم را ایجاد نکرده‌اند.»

این بیانیه، پس از بازداشت دو هنرپیشه زن ایرانی هنگامه قاضیانی و کتایون ریاحی به دلیل برداشتن «حجاب اجباری» و احضار و تهدید چند سینماگر دیگر منتشر شده است.

برداشتن «حجاب اجباری»

در هفته‌های اخیر شماری از زنان مطرح هنرمند و سینمای ایران با برداشتن حجاب از سر و انتشار عکس‌‌هایی در رسانه‌های اجتماعی، از خیزش مردمی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی حمایت کردند.

در آخرین مورد، سحر مصیبی، فیلمساز ایرانی، با انتشار تصویر بدون روسری از خود در اینستاگرام نوشت: «امروز آزاد شدم. این آزادی رو مدیون مردم سرزمینم هستم. مدیون خون‌های ریخته شده. خون مهسا و ندا و نیکا و نوید و ستار و کیان و... مدیون مادران داغ‌دیده، عزیزان در حبس و زنان و مردان دلیر کشورم.»

الهام پاوه‌نژاد، بازیگر سینما و تئاتر هم ویدیویی بدون روسری از خود در اینستاگرام منتشر کرد و نوشت: «اینک من مادری هستم که برخاک دلبندش لالایی می‌خواند، که بر خاک جوانش کِل می‌کشد.»

هنگامه قاضیانی که چند روز پیش ویدیویی بدون روسری از خود منتشر کرده بود، به اتهام «حمایت از آشوبگری‌ و تهییج و ترغیب جامعه به اغتشاشات» و «ارتباط با رسانه‌های ضدانقلاب» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شد.

پیشتر ترانه علیدوستی، بازیگر ایرانی،‌ در تصویری که در اینستاگرام خود منتشر کرد با برداشتن حجاب اجباری،‌ پلاکاردی در دست گرفت که روی آن شعار «ژن،‌ ژیان، ئازادی» نوشته شده بود.

ادامه احضار و بازداشت چهره‌ها

قوه قضائیه ایران لیست چهره‌ها و هنرمندانی که به‌دلیل مواضع انتقادی خود نسبت به رفتار حکومت پیرامون اعتراضات سراسری جاری به دادسرا احضار شدند را منتشر و خبر بازداشت برخی از این افراد را اعلام کرد.

در این لیست نام الناز شاکردوست، میترا حجار، محمود صادقی، پروانه سلحشوری و یحیی گل‌محمدی به چشم می‌خورد.

خبرگزاری «مهر» به نقل از قوه قضائیه ایران مدعی شده که برخی از این چهره‌ها «به‌دلیل انتشار مطالب خلاف واقع و توهین‌آمیز» و برخی برای توضیح در خصوص «انتشار مطالب غیر مستند» به دادسرا احضار شدند.

این خبرگزاری اشاره کرده که احضار و بازداشت چهره‌ها در روزهای آینده ادامه خواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید