برگزاری نشست ویژه سازمان ملل درباره وخامت اوضاع حقوق‌بشر در ایران

نیروهای نظامی و سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه مردم معترض در شهرهای کُردستان و از جمله در جوانرود کرمانشاه از تسلیحات نیمه‌سنگین و گاز اعصاب استفاده می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از برگزاری جلسه ویژه خود درباره وضعیت «رو به‌وخامت حقوق‌بشر» در ایران خبر داده و نوشته است که این نشست روز پنج‌شنبه، 3 آذر در ژنو برگزار خواهد شد.

این نشست در حالی برگزار خواهد شد که پیش از این کارزاری با بیش از یک میلیون امضا از سوی ایرانیان و شهروندان کشورهای مختلف جهان به‌راه افتاد که خواستار برگزاری این نشست ویژه و ایجاد سازوکاری مستقل برای تحقیق و پاسخگوی رژیم جمهوری اسلامی درباره سرکوب مرگ‌بار معترضان، شده بود.

همزمان با اعلام خبر برگزاری این نشست ویژه در شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل در توییتی که در هنگامه بازی فوتبال بین ایران و انگلستان در جام جهانی برگزار شده، از مردم جهان خواسته تا کودکان ایرانی که در اعتراضات دو ماه اخیر به دست نیروهای حکومت ایران کشته شده‌اند را فراموش نکنند.

عفو بین‌الملل با انتشار تصویری از برخی از این کودکان، نوشته است: «بیایید از جام جهانی 2022 برای تقویت صدای مردم ایران که خواستار آینده‌ای بهتر هستند استفاده کنیم.»

بر اساس آخرین گزارش سازمان حقوق‌بشری «هرانا»، تعداد کشته شدگان اعتراضات کنونی مردم ایران 419 نفر، از جمله بیش از 60 کودک بوده است.

گزارش‌هایی که در دو روز اخیر از شهرهای مختلف در استان‌های غربی و شمال غربی ایران منتشر شده، نشان می‌دهد که نیروهای سرکوب‌ رژیم جمهوری اسلامی برای متفرق کردن و آسیب‌رساندن به معترضان از گازهای خطرناک سمی، مانند گاز «هگزاکلرواتان» موسوم به گاز «اعصاب» استفاده می‌کنند.

همچنین گزارش‌هایی از استفاده ماموران سرکوب رژیم جمهوری اسلامی از تجهیزات زرهی و سلاح‌های نیمه‌سنگین از جمله «دوشکا» در اعتراضات روز دوشنبه 30 آبان جوانرود در استان کرمانشاه مخابره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید