افزایش شمار کشته‌شدگان اعتراضات در ایران به 434 نفر

طبق آخرین گزارش خبرگزاری هرانا در اعتراضات سراسری جاری، 60 کودک‌ کشته و 17 هزار ‌و 473 شهروند‌ نیز بازداشت شدند که تنها هویت 3 هزار ‌و 60 نفر از آنها احراز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد که از آغاز اعتراضات جاری در 26 شهریور تا دوشنبه 30 آبان، دست‌کم 434 معترض ایرانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

طبق آخرین گزارش هرانا، طی مدت مذکور 60 کودک‌ کشته و 17 هزار ‌و 473 شهروند‌ نیز بازداشت شدند که تنها هویت 3 هزار ‌و 60 نفر از آنها احراز شده است.

هرانا افزوده که طی بیش از دو ماه از اعتراضات سراسری گسترده در ایران، 142 دانشگاه شاهد اعتراض دانشجویان بوده که‌ دست‌کم 544 دانشجو توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بازداشت شده‌اند.

دادگاه‌های جمهوری اسلامی هم با برگزاری جلسات محاکمه‌ برای برخی بازداشتی‌ها بدون وکیل و با استناد به «اعترافات اجباری»، 6 معترض را به اتهام «محاربه» و «افساد فی الارض» به اعدام محکوم کردند.

از سویی، خبرگزاری «سی‌ان‌ان» در گزارشی اختصاصی که در آن با شماری از قربانیان مصاحبه کرده، گزارش داده است که نیروهای امنیتی رژیم ایران برای ترساندن تظاهرکنندگان و اجبار آنها به اعتراف علیه خود، به آنها تجاوز می‌کنند.

به گزارش این خبرگزاری، بیشتر گزارش‌های مربوط به تجاوز و خشونت جنسی علیه معترضان، مربوط به مناطق غربی ایران است، که عمدتا کُردنشین هستند.

«سی‌ان‌ان» تاکنون از یازده مورد تجاوز یا خشونت جنسی علیه معترضان در زندان‌های ایران مطلع شده که تقریبا همه در مناطق کُردنشین رخ داده است.

در همین رابطه، گزارش‌هایی از شهرهای استان‌های غربی و شمال غربی ایران منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی برای متفرق‌کردن معترضان از گازهای خطرناک سمی استفاده کرده‌اند.

گزارش‌هایی نیز از استفاده ماموران از تجهیزات زرهی و سلاح‌های نیمه‌سنگین از جمله «دوشکا» در اعتراضات روز دوشنبه 30 آبان در جوانرود در استان کرمانشاه مخابره شده است.

کاربران ایرانی و شهروندان جوانرود ویدیوهای زیادی منتشر کردند که به‌دلیل خشونت بیش از حد نیروهای نظامی و امنیتی ایران، بیمارستان‌های این شهر مملو از شهروندان زخمی شده است.

خبرگزاری «هه‌نگاو» هم از کمبود دارو و خون در بیمارستان‌های شهرستان جوانرود خبر داده است.

جوانرود طی روزهای اخیر صحنه برخورد خشن نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و کاربرد سلاح‌های جنگی علیه معترضان مسالمت‌جوی این شهر بوده است.

در واکنش به سرکوب خیزش انقلابی مردم ایران، شورای حقوق‌ بشر سازمان ملل متحد از برگزاری جلسه ویژه درباره وضعیت «رو به‌وخامت حقوق‌ بشر» در ایران خبر داد و اعلام کرد که این نشست پنج‌شنبه 3 آذر در ژنو برگزار خواهد شد.

«روبرتا متسولا»، رئیس پارلمان اروپا نیز در سخنرانی روز دوشنبه 30 آبان خود در پارلمان اروپا با تاکید بر این‌که از معترضان ایران حمایت می‌کند، در توئیتی نوشت: «در واکنش به تحریم نمایندگان پارلمان اروپا، تا اطلاع ثانوی با مقامات حکومت ایران قطع رابطه می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید