رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل: ایران به‌زودی به غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم می‌رسد

در شرایط کنونی کشورهای غربی تلاش برای احیای توافق برجام را از دستورکار خود خارج کرده و بر حمایت از خیزش انقلابی مردم ایران در برابر سرکوب خشونت‌بار رژیم جمهوری اسلامی تاکید دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که گفته بود اقدامات بازدارنده کافی بر برنامه هسته‌ای ایران انجام نشده، رئیس اطلاعات ارتش اسرائیل هشدار داد که ایران احتمالاً به‌زودی غنی‌‌سازی اورانیوم را دست‌کم تا سطح 90 درصدی مورد کاربرد در تسلیحات هسته‌ای ارتقاء خواهد داد.

آهارون هلیوا، روز دوشنبه 30 آبان که در کنفرانس امنیتی «منامه» درباره ایران سخن می‌گفت اظهار کرد که جهان به زودی «آزمایش خواهد شد.»
با این حال او تاکید کرد: «جمهوری اسلامی تا به امروز هیچ‌گاه جرات عبور از آستانه تسلیحاتی غنی‌سازی اورانیوم را نداشته است.»

روزنامه «جروزالم پست» در گزارش روز دوشنبه خود نوشته است که هلیوا درباره «اراده غرب» درباره ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، «ابراز تردید» کرده و گفته است که چهار سال و نیم از زمانی‌که آمریکا از برجام خارج شد، می‌گذرد و ایران در این مدت به پیشرفت‌های نظامی هسته‌ای خود ادامه داده است.

هلیوا همچنین عنوان کرده که او روی آوردن کامل ایران به ساخت سلاح هسته‌ای را به‌دلیل نگرانی آن درباره موجودیت خود در برابر واکنش‌های اسرائیل و غرب در صورت دست‌یابی این کشور به بمب هسته‌ای، بعید می‌داند.

این در حالی‌ است که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهاراتی گفت، ایران ذخایر کافی اورانیوم غنی‌شده برای تولید بیش از یک بمب هسته‌ای را در اختیار دارد.

گروسی در مصاحبه‌ای با برنامه «شصت دقیقه» شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفت، اگر ایران انتخاب کند، می‌تواند بیش از یک بمب هسته‌ای تولید کند. با این وجود گروسی تاکید کرده که آژانس هیچ اطلاعاتی که حاکی از وجود برنامه ساخت تسلیحات هسته‌ای در ایران باشد را در اختیار ندارد.

هفته گذشته روزنامه «جروزالم پست» در گزارشی به نقل از مقامات ارشد اسرائیل نوشته بود که تهران با وجود پیشرفت‌های بسیار در برنامه هسته‌ای خود، دو سال دیگر زمان نیاز دارد تا بتواند سلاح اتمی بسازد.

بعد از شکست مذاکرات به‌دلیل کارشکنی مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین، دولت‌های غربی و در راس آن‌ها آمریکا اعلام کرده‌اند که احیای برجام در اولویت آن‌ها نیست و فعلا بر سیاست فشار و تحریم به‌دلیل نقض سیستماتیک حقوق‌بشر در ایران ادامه خواهند داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید