تداوم اعتراضات شبانه در شهرهای کردنشین ایران؛ وضعیت «جنگی» در مهاباد

کشته‌شدن دست‌کم 60 کودک در جریان اعتراضات اخیر ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه خیزش سراسری ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، شهرهای مختلف کردنشین ایران روز و شامگاه گذشته به‌رغم سرکوب‌های سنگین نیروهای امنیتی و انتظامی شاهد ادامه اعتراضات مردمی بود.

بر اساس گزارش‌ها، مردم در شهرهای پیرانشهر، پاوه، مریوان، سنندج و جوانرود در حمایت از مردم مهاباد روز و شب یکشنبه 29 آبان به خیابان‌ها آمدند.

مهاباد روز شنبه پس از مراسم خاکسپاری کمال احمدپور، از کشته‌شدگان اعتراضات جاری، صحنه تظاهرات گسترده مردم بود. فعالان حقوق بشر در روزهای گذشته وضعیت این شهر را «جنگی»‌ توصیف کرده و نسبت به کشتار «بی‌رحمانه» حکومت جمهوری اسلامی در مناطق کردنشین هشدار داده‌اند.

بنا به گزارش‌ها نیروهای امنیتی به‌طور گسترده با خودورهای زرهی و سلاح‌های سنگین در مهاباد مستقر شده‌اند.

شهروندان مهاباد همچنین در خیابان‌های این شهر تجمع کرده و شعارهایی از جمله «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر سپاهی» سر دادند.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی از قطع‌شدن اینترنت و برق در برخی نقاط این شهر شده بود.

فعالان حقوق بشری کرد، از کشته‌شدن دست‌کم سه تن از معترضان، از جمله یک کودک که در جوانرود و پیرانشهر برای حمایت از مهاباد به خیابان آمده بودند با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی خبر داده‌اند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شب گذشته، به سوی شرکت کنندگان در مراسم خاکسپاری، «کاروان قادر شوکری» از کشته‌شدگان اعتراضات در پیرانشهر، تیراندازی کردند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از به رگبار بستن شهروندان معترض در پیرانشهر با سلاح جنگی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شامگاه یک‌شنبه است.

به گزارش «هه‌نگاو»، نیروهای جمهوری اسلامی، همچنین به منظور سرکوب اعتراضات، شهر جوانرود در استان کرمانشاه را به رگبار بستند.

در واکنش به سرکوب‌های مستمر اعتراضات مردمی در ایران توسط جمهوری اسلامی، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده نسبت به گزارش‌ها درباره تشدید سرکوب اعتراضات مردمی در ایران و به خصوص مهاباد ابراز نگرانی کرد.

بلینکن، دوشنبه 30 آبان، در توییتی نوشت: «به شدت نگران گزارش‌ها در خصوص اقدامات مقام‌های ایرانی هستم که خشونت‌ها علیه معترضان، به‌ویژه در شهر مهاباد را شدت بخشیده‌اند.»

روز گذشته، مرکز روابط بین‌الملل حزب دموکرات کردستان ایران هم با صدور بیانیه‌ای درباره‌ وضعیت ⁧‫مهاباد‬⁩، از احتمال کشتار گسترده مردم این شهر توسط حکومت جمهوری اسلامی خبر داد.

این بیانیه از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری خواسته تا در برابر قتل‌عام مردم کردستان ساکت نباشند، چرا که «سکوتشان می‌تواند رژیم جمهوری اسلامی را به قتل و کشتار و سرکوب بیشتر مردم بی‌گناه ترغیب نماید.»

اعتراضات سراسری و بی‌سابقه جاری در ایران که دو ماه از آغاز آن می‌گذرد، با قتل مهسا امینی، دختر 22 ساله کرد در تهران توسط «پلیس امنیت اخلاقی» آغاز شد و به سرعت به دیگر نقاط کشور گسترش یافت.

بر اساس آخرین گزارش‌های حقوق بشری از 26 شهریور تا شامگاه یک‌شنبه 29 آبان، در اعتراضات ایران دست‌کم 419 نفر کشته شدند که 60 تن از آنها کودک بودند.

در این مدت 17451 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3024 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

خبرگزاری «میزان»، رسانه قوه قضاییه ایران، روز گذشته از صدور حکم اعدام برای یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر خبر داد.

این ششمین موردی است که ظرف یک ‌هفته اخیر به اتهام «محاربه» توسط قوه ‌قضاییه به مجازات اعدام محکوم می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید