410 کشته در اعتراضات جاری در ایران؛ سرکوب خونین معترضان در مهاباد

بنا به گزارش هرانا، 536 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1047 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، شب گذشته شهرهای مهاباد، پیرانشهر، خوی، بوکان، اشنویه، تکاب در آذربایجان غربی شاهد اعتراضات گسترده مردمی بود که در این میان سرکوب گسترده معترضان توسط نیروهای امنیتی در مهاباد گزارش شده است.

استان‌‎های تهران، کردستان، کرمانشاه، ایلام، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان اردبیل، اصفهان، سمنان، خراسان رضوی، گیلان، مازندران، سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی، مرکزی و فارس استان‌هایی هستند که در روز و شامگاه شنبه شاهد اعتراضات مردمی بودند.

به دنبال مراسم خاکسپاری دو تن از معترضان کشته‌شده در مهاباد، فضای این شهر روز و شب گذشته به شدت امنیتی و شاهد سرکوب گسترده معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بود.

بنا به گزارش‌ها، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شامگاه شنبه 28 آبان، برای متفرق‌کردن معترضان در شهرستان مهاباد با سلاح‌های جنگی به‌سوی مردم تیراندازی کردند.

همچنین صبح امروز تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد یک بالگرد نظامی در آسمان مهاباد به پرواز در آمده است.

حساب توییتری «1500 تصویر»، با انتشار تصاویری از پوکه‌ و گلوله‌، نوشت که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در مهاباد «برای ایجاد رعب و وحشت کورکورانه خانه‌ها را می‌زنند.»

به دنبال این سرکوب گسترده در مهاباد، فعالان حقوق بشر و کنشگران در فراخوان‌هایی خواستار اعتراض مردم شهرهای مختلف طی روز یک‌شنبه در همبستگی با مردم این شهر شدند.

در ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، صدای ممتد تیراندازی در مهاباد شنیده می‌شود و گزارش‌ها از جو شدیدا امنیتی و همچنین قطعی اینترنت و برق در برخی نقاط این شهر حکایت دارد.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، شب گذشته نیز در شهر قروه درگزین واقع در استان همدان به سوی معترضان تیراندازی و گاز اشک‌آور شلیک کردند.

اهالی روستای «کانی‌ره‌ش» از توابع بوکان در استان آذربایجان غربی نیز با برگزاری تجمع، شعارهای ضدحکومتی سر دادند.

در ادامه خیزش سراسری مردم ایران، شهروندان معترض در شهر ملکان واقع در استان آذربایجان شرقی، در یکی از خیابان‌های این شهر با نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مقابله کرده و آنها را فراری دادند.

تظاهرات مردمی در سنندج، سقز، دیواندره، کامیاران در استان کردستان هم روز و شامگاه شنبه با وجود سرکوب خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی ادامه یافت.

معترضان در گرمسار از توابع استان سمنان علیه سران نظام و ماموران امنیتی و نیروهای سرکوب شعار دادند.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه شنبه 28 آبان، در اعتراضات ایران 410 نفر کشته شدند که 58 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 17251 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 2906 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 536 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1047 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید