هشدار حزب دموکرات کردستان به کشتار مردم‌ مهاباد؛ فراخوان‌های حمایت از معترضان این شهر

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شامگاه شنبه برای متفرق‌کردن معترضان در مهاباد با سلاح‌های جنگی به‌سوی مردم تیراندازی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مرکز روابط بین‌الملل حزب دموکرات کردستان ایران، با صدور بیانیه‌ای درباره‌ وضعیت ⁧‫مهاباد‬⁩، از احتمال کشتار گسترده مردم این شهر توسط حکومت جمهوری اسلامی خبر داد.

این بیانیه از جامعه جهانی و سازمان‌های حقوق بشری خواسته تا در برابر قتل‌عام مردم کردستان ساکت نباشند، چرا که «سکوتشان می‌تواند رژیم جمهوری اسلامی را به قتل و کشتار و سرکوب بیشتر مردم بی‌گناه ترغیب نماید.»

به دنبال مراسم خاکسپاری دو تن از معترضان کشته‌شده در مهاباد، فضای این شهر روز و شب گذشته به شدت امنیتی و شاهد سرکوب گسترده معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بود.

بنا به گزارش‌ها، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی شامگاه شنبه 28 آبان، برای متفرق‌کردن معترضان در شهرستان مهاباد با سلاح‌های جنگی به‌سوی مردم تیراندازی کردند.

وبسایت حقوق بشری «هه‌نگاو» هم با انتشار ویدیویی از ورود خودروهای زرهی به خیابان‌های مهاباد، نسبت به احتمال هر گونه «جنایت احتمالی» جمهوری اسلامی در این شهر هشدار داد.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز امروز با خودروهای نظامی همراه با مسلسل‌های سنگین برای ایجاد رعب و وحشت، در مهاباد گشت‌زنی کردند.

از سویی، جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس ایران طی نامه‌ای در خصوص اتفاقات این شهرستان و «به منظور حفظ حرمت، مال و جان مردم» به علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح و وزیر کشور هشدار داد.

او با اشاره به این که اعتراضات سراسری جاری «در نتیجه عملکرد و مدیریت بسیار ضعیف و غیر قابل قبول مسئولین» شکل گرفته است، سرکوب مردم توسط نیروهای امنیتی را تایید و گفت: «در چند روز اخیر به‌ویژه در سه روز گذشته در شهرستان مهاباد چندین نفر از جوانان بی‌گناه این دیار کشته و زخمی شده و همچنین خسارات عدیده مالی خصوصا در شب گذشته به مردم شهر وارد گردیده است.»

این عضو مجلس ایران هشدار داده است که «نظر به گزارشات و انتقادات گسترده واصله مردمی و وضعیت بسیار ویژه و نامساعد پیش آمده و به منظور ممانعت از بروز حوادث تلخ دیگر و جریحه‌دار شدن احساسات مردم شهرستان مقتضی است سریعا دستور فرمایید نیروهای نظامی و امنیتی با احترام، آرامش و سعه‌صدر بیشتر و به‌دور از ایجاد تنش با مردم فهیم مهاباد رفتار نمایند.»

در همین رابطه، با تشدید جو امنیتی و سرکوب اعتراضات در مهاباد و با هدف ایجاد رعب و وحشت میان معترضان، شنبه تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد یک هلیکوپتر در آسمان این شهر به پرواز در آمده است.

معترضان ایرانی هم با انتشار فراخوان‌هایی خواستار حضور مردم‌ در خیابان‌ها برای جلوگیری از کشتار مردم مهاباد شدند.

حساب توییتری «1500 تصویر»، با انتشار تصاویری از پوکه‌ و گلوله‌، نوشت که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در مهاباد «برای ایجاد رعب و وحشت کورکورانه (درب) خانه‌ها را می‌زنند.»

شهروندان مهاباد هم یکشنبه با تجمع در خیابان‌های این شهر شعار « مبارک مبارک، پیروز در انقلابیم» سر دادند.

فعالان رسانه‌ای کُرد نیز تصاویری منتشر کردند که حاکی از تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی پنجره‌های منازل مسکونی است.

وب‌سایت هنگاو هم سحرگاه یکشنبه تصاویری را منتشر کرد که در آن یک شهروند کُرد اهل مهاباد از تیراندازی نیروهای امنیتی به پنجره‌ خانه‌اش خبر می‌دهد.

این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی شنبه در سخنانی بی‌اعتنا به خواست و اراده مردم معترض ایران که بیش از دو ماه است به تظاهرات آزادی‌خواهانه خود در سراسر کشور و خارج از آن ادامه می‌دهند، معترضان را «دشمن» توصیف و بر تداوم سرکوب خشونت‌بار معترضان در این کشور تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید