اعتراضات در سیستان و بلوچستان؛ کشته‌شدن یک کودک دیگر در پهره و بازداشت ده‌ها معترض

منابع آگاه به «العربیه فارسی» گفته‌اند که نیروهای امنیتی در روز پنج‌شنبه 26 آبان، بیش از 30 شهروند پهره‌ای را بازداشت کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال اعتراضات روز گذشته در پهره (ایرانشهر)، یک کودک بر اثر تیراندازی نیروهای جمهوری اسلامی جان خود را از دست داد.

منابع آگاه به «العربیه فارسی» اطلاع دادند، این کودک بلوچ، جمعه 27 آبان، در جریان اعتراض‌های مردمی شهر پهره، از ناحیه سر مورد هدف نیروهای حکومتی قرار گرفته است.

از جزئیات مربوط به هویت این کودک هنوز اطلاعاتی در دست نیست.

در روزهای گذشته فضایی امنیتی در شهر پهره حاکم بوده است. منابع آگاه به «العربیه فارسی» اطلاع دادند که نیروهای امنیتی در روز پنج‌شنبه 26 آبان، بیش از 30 شهروند پهره‌ای را بازداشت کردند. اکثر این بازداشت‌شدگان روز جمعه آزاد شدند، اما موج بازداشت‌ها پس از ادای نماز جمعه و اعتراضات خیابانی تاکنون ادامه دارد.

دیگر منابع مربوط به اخبار سیستان و بلوچستان نیز از جمله «کمپین فعالین بلوچ» و خبرگزاری «حال‌وش» نیز دستگیری ده‌ها شهروند در پهره را تایید کرده‌اند.

دو نفر از معترضان در این زمینه در گفت‌وگو با «العربیه فارسی» تصریح کردند، نیروهای امنیتی از بازداشت‌شدگان خواسته بودند تا در مراسم نماز جمعه «مسجد نور» ایرانشهر شرکت نکنند.

این مسجد نقطه آغاز اعتراضات هفته‌های گذشته در پهره بوده است.

بر اساس این گزارش، پلیس «اماکن عمومی» نیروی انتظامی جمهوری اسلامی نیز در دستگیری برخی از معترضین نقش داشته است. پیش از این هیچ گزارشی مبنی بر دخالت یک نهاد نظارت بر اماکن عمومی در بازداشت معترضین منتشر نشده بود.

ویدیوهای منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی نیز نشان می‌دهد که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی، روز گذشته با شلیک گلوله ساچمه‌ای، شماری از معترضان در پهره را زخمی کرده بودند.

منابع به العربیه فارسی اطلاع داده‌اند، شمار مجروحین بسیار زیاد است، اما نهادهای امنیتی تمام تلاش خود را می‌کنند تا اطلاعات این مجروحین و جزئیات این حادثه منتشر نشود.

به گفته منابع چهار راه پاستور و «بازار روز» پهره شاهد بیشترین درگیری‌ها و تیراندازی نیروهای حکومتی بوده است.

یک منبع دیگر افزود، یکی از مجروحان اعتراضات روز گذشته که در منطقه «کلّینک» از پشت سر مورد اصابت گلوله ساچمه‌ای قرار گرفته بود به بیمارستان منتقل شد، اما پس از بیرون آوردن گلوله‌ها او را وادار کرده‌اند تا از بیمارستان فورا مرخص شود.

تا لحظه تنظیم این گزارش، شنبه 28 آبان، صدای تیراندازی از منطقه بازار روز پهره هنوز شنیده می‌شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید