کشته‌شدن 2 شهروند در دیواندره؛ تحصن در دانشگاه‌های ایران برای آزادی دانشجویان زندانی

خبرگزاری هرانا اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه جمعه 27 آبان، 402 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 58 تن از آنها کودک بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق بشری «هەنگاو» شنبه 28 آبان، از کشته‌شدن «حبیب‌الله فتحی»، و «فواد سواری»، شهروندان اهل دیواندره در جریان اعتراضات مردم این شهرستان به دست نیروهای امنیتی خبر داد.

شهروندان معترض کٌرد در دیواندره شنبه در اعتراض به کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران با ایجاد راهبندان، خیابان‌ها را مسدود کردند که در پی آن دو شهروند با شلیک سلاح جنگی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند.

شهروندان مهاباد هم بعد از مراسم خاکسپاری «کمال احمدپور» یکی از کشته‌شدگان اعتراضات جاری، در خیابان‌های این شهر حضور یافته و از طریق بلندگو سرودهای حماسی پخش کردند.

دانشجویان دانشگاه کٌردستان نیز با تجمع در محوطه دانشگاه و شعار علیه جمهوری اسلامی، بنر قاسم سلیمانی را از دیوار این دانشگاه پایین کشیدند.

دانشجویان و خانواده بازداشت‌شدگان دانشگاه رازی کرمانشاه‌ ضمن تجمع در محوطه دانشگاه خواهان اخراج «مسئول حفاظت فیزیکی» این دانشکاه شدند.

دانشجویان دانشکده علوم پزشکی تبریز‌ هم با شعار «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، در محوطه این دانشگاه تجمع کردند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین در اعتراض به قتل «آیلار حقی» توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در محوطه این دانشگاه تظاهرات کرده و شعارهایی چون «ما همه آیلار هستیم، بجنگ تا بجنگیم» و «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه» سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران شنبه در حرکتی نمادین و در یادبود کیان پیرفلک، دانشجویان زندانی و کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران ده‌ها قایق کاغذی را به حوض پارک «کیانوش آسا» انداخته و آب حوض را به رنگ خون در آوردند.

دانشجویان دانشکدە علوم پزشکی سنندج شنبه 28 آبان با تظاهرات در محوطه این دانشگاه شعار «کشته ندادیم که سازش کنیم،‌ رهبر قاتل را ستایش کنیم» سر دادند.

شماری از شهروندان تهرانی، شنبه‌ در مراسم خاکسپاری «حمیدرضا روحی» از کشته‌شدگان اعتراضات جاری در ایران، در بهشت زهرا تهران شعار «این گُل پرپر ماست، هدیه به میهن ماست» سر دادند.

دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه طباطبایی تهران هم در اعتراض به بازداشت و سرکوب فراگیر دانشجویان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و شعار «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی» و «خیابونا غرق خون، استادامون خفه خون» سر دادند.

هزاران نفر از شهروندان ایرانی مقیم سیدنی در استرالیا، شنبه بیست‌وهشتم آبان، در یکی از خیابان‌های این شهر راهپیمایی کرده و با سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی حمایت خود را از اعتراضات سراسری در ایران اعلام کردند.

در همین رابطه، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا شامگاه جمعه در توییتی با خانواده کیان پیرفلک٬ کودک 9 ساله کشته‌شده در اعتراضات شهر ایذه ابراز همدردی کرد. سالیوان در توییت خود تاکید کرده که آمریکا برای بازخواست عوامل قتل کیان و دیگر شهروندان ایرانی اصرار دارد.

پس از گذشت بیش از دو ماه از اعتراضات و اعتصابات سراسری، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد، از 26 شهریور تا شامگاه جمعه 27 آبان، 402 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شدند که 58 تن از آنها کودک بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید