هشدار فون درلاین نسبت به تکثیر سلاح‌های ایرانی در اروپا

رئیس کمیسیون اروپا گفت، ما با هماهنگی متحدان و شرکای خود درصدد اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران به‌دلیل ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اورسولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا تکثیر تسلیحات ایران را تهدیدی علیه اروپا دانست و بر تحریم‌های بیشتر علیه تهران تاکید کرد.

رئیس کمیسیون اروپا، شامگاه جمعه 27 آبان در کنفرانسی در بحرین اظهار داشت که تهران با همکاری روسیه به تضعیف «نظام جهانی ما» اقدام می‌کند.

این مقام عالی اروپایی اشاره کرد که «بسیاری از کشورهای خلیج سال‌ها نسبت به اقدامات تهدیدآمیز ایران مبنی بر ارسال پهپاد به دولت‌های سرکش هشدار می‌دادند.»

او افزود: «زمان زیادی را از دست دادیم تا متوجه شویم که همزمان با فعالیت علیه پرونده تسلیحات اتمی ایران، باید بر توسعه و تکثیر دیگر انواع سلاح توسط ایران از جمله پهپاد و‌ موشک بالستیک نیز تمرکز می‌کردیم.»

فون درلاین هشدار داد که «این تسلیحات فقط تهدیدی علیه امنیت خاورمیانه نبوده بلکه امنیت همه ما را به چالش گرفته است.»

پهپادهای ایرانی
پهپادهای ایرانی

اتحادیه اروپا دوشنبه گذشته 32 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی را به‌دلیل سرکوب اعتراضات جاری در این کشور و ارسال پهپاد به روسیه تحت تحریم قرار داد.

رئیس کمیسیون اروپا همچنین درباره اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی گفت: «ما با هماهنگی متحدان و شرکای خود درصدد اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران به‌دلیل ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه هستیم.»

وزیر خارجه ایران پیشتر اذعان کرد، تهران به روسیه پهپاد صادر کرده اما مدعی شد که این تسلیحات پیش از حمله روسیه به اوکراین به مسکو تحویل داده شده‌اند.

فون درلاین همچنین درباره جنگ اوکراین تصریح کرد: «جنگ روسیه علیه اوکراین نتایجی کاملا وارونه داشته و اقدام آنها یک اشتباه راهبردی بزرگ بود. از نظر نظامی، ارتش روسیه نقاط ضعف خود را آشکار کرد و نشان داد که این جنگ از توانایی‌های آنها فراتر است.»

او تاکید کرد که اروپا توانست فقدان گاز روسیه را توسط طرف‌های مطمئن دیگر جبران کند و هم اکنون «95 درصد مخازن ما پر بوده و این زمستان را در امنیت کامل سپری خواهیم کرد. اما چالش اصلی اروپا در رابطه با تامین گاز، زمستان سال آینده خواهد بود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید