اعتصابات گسترده در سیستان و بلوچستان و دیگر شهرهای ایران

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با انتشار فراخوانی خواستار تعطیلی و اعتصاب مدارس دولتی و غیردولتی در روزهای یک‌شنبه 29 و دوشنبه 30 آبان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی‌که اعتصاب کسبه و بازاریان در شهرهای مختلف استان کردستان همچنان پس از گذشت دو ماه از خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی ادامه دارد، دامنه این اعتصابات به صورت گسترده به سیستان و بلوچستان رسیده است.

بر اساس ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی، کسبه و بازاریان در «بازار مشترک» زاهدان، شنبه 28 آبان، اقدام به تعطیلی مغازه‌های خود کرده و از حضور در محل کسب و کار خود خودداری کردند.

اعتصابات به چابهار، یکی از مهم‌ترین مناطق آزاد ایران نیز رسیده و کسبه در «دکه بازار»، «پاساژ حاج عبدالله»، «پاساژ طلای سرباز» و کسبه خیابان حافظ که در کنار «منطقه آزاد»، شاهرگ‌های اقتصادی این شهر بندری محسوب می‌شوند، اقدام به تعطیلی مغازه‌های خود کرده‌اند.

گزارش‌هایی نیز از پیوستن منطقه آزاد چابهار به این اعتصابات منتشر شده است.

منابع آگاه به «العربیه فارسی» اطلاع دادند، بازاریان در شهر پهره (ایرانشهر) نیز از روزهای گذشته به صورت پراکنده مغازه‌های خود را تعطیل کردند. این منابع افزودند، نیروهای امنیتی با شلیک گلوله در منطقه «بازار روز» پهره که قلب اقتصادی این شهر است، به صورت ناخواسته بازاریان را تشویق به تعطیلی مغازه‌ها و حفظ امنیت مالی و جانی خود کرده‌اند.

در دیگر مناطق ایران نیز اعتصابات به صورت جدی دنبال می‌شود. اصناف و بازاریان تبریز نیز به این اعتصاب‌ها پیوسته و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.

اصناف و بازاریان شهرستان‌های کامیاران و سنندج شنبه بیست و هشتم آبان، در اعتراض به کشتار معترضان توسط نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی اعتصاب کرده و محل کسب و کار خود را تعطیل کردند.

تهران، پایتخت ایران نیز شاهداعتصابات بوده است. علاوه بر گزارش‌ها درباره پیوستن منطقه صادقیه تهران به این اعتصابات، کارکنان شرکت کروز تهران در حمایت از اعتراضات سراسری با شعار «مرگ بر دیکتاتور» در محوطه این شرکت اعتصاب کردند.

از این شرکت به عنوان یکی از مهمترین تولیدکننده‌های قطعات یدکی خودرو یاد می‌شود.

در همین رابطه، «شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران» هم با انتشار فراخوانی خواستار تعطیلی و اعتصاب مدارس دولتی و غیردولتی در روزهای یک‌شنبه 29 و دوشنبه 30 آبان شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید