مولوی عبدالحمید: مشکلات اقتصادی کشور ریشه سیاسی دارد

عبدالحمید: نه تطمیع می‌شویم و نه تن به تهدید می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، مدیر مدرسه دارالعلوم زاهدان در خطبه نماز جمعه این شهر تصریح کرد، مشکلات اقتصادی ایران، ریشه در مشکلات سیاسی این کشور دارد.

مولوی عبدالحمید، جمعه 27 آبان در اظهاراتی گفت، به‌رغم تمام تلاش‌های صورت گرفته برای رفع مشکلات از سوی «خیرخواهان جامعه»، اراده‌ای برای حل مشکلات در ایران وجود ندارد.

«فساد و تبعیض گسترده در بدنه کشور»

امام جمعه مسجد مکی زاهدان با اشاره به تبعیض‌های گسترده علیه زنان و اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران گفت، مشکلات سیاسی و تبعیض‌ها باعث شده است که جوانان این کشور «فریاد آزادی» سر دهند.

اسماعیل‌زهی با اشاره به ریشه گسترده تبعیض در ایران گفت، تمام تلاش‌ها برای استخدام یک وزیر زن و یا وزیر اهل سنت در این کشور به شکست منجر شده است.

مولوی عبدالحمید ضمن تأکید بر این‌که هیچ حزب سیاسی در ایران از آزادی عمل برخوردار نیست، افزود که مدیریت صحیح کشور بدون «تکثرگرایی» غیرممکن است.

خودداری هیئت نمایندگان خامنه‌ای از دیدار با خانواده جان‌باختگان

امام جمعه مسجد مکی زاهدان با اشاره به سفر هیئت اعزامی نمایندگان علی خامنه‌ای به استان سیستان و بلوچستان برای بررسی حادثه کشتار زاهدان تصریح کرد، بنا به خواسته خانواده قربانیان «جمعه خونین زاهدان و خاش»، قرار بود دیدار بین هیئت نمایندگان و مردم در دارالعلوم زاهدان برگزار شود، اما نمایندگان خامنه‌ای از حضور در دارالعلوم زاهدان خودداری کردند.

عبدالحمید در ادامه به دیدار بین او و هیئت اعزامی در خانه یکی از معتمدان بلوچ اشاره و تصریح کرد: «اهل گفتمان و تعامل هستیم. اما اهل معامله نیستیم. ما نه تطمیع می‌شویم و نه تن به تهدید می‌دهیم.»

تصاویر دریافتی از نماز جمعه مسجد مکی زاهدان نیز نشان می‌دهد که برخی از نمازگزاران با حمل دست‌نوشته‌هایی، به کشتار بیش از 120 شهروند بلوچ در زاهدان و خاش توسط نیروهای حکومتی اعتراض کردند. در این دست‌نوشته‌ها عبارت "نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم" دیده می‌شود.

«عمامه‌پرانی نتیجه سکوت در برابر مشکلات است»

مدیر مدرسه دارالعلوم زاهدان در بخش دیگری از اظهارات خود، اقداماتی مانند عمامه‌پرانی در ایران را نتیجه سکوت علمای دینی در برابر مشکلات مردم دانست.

در همین زمینه او به کشته‌شدن سپهر مقصودی و کیان پیرفلک، دو کودک ایذه‌ای توسط نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و ابراز تأسف کرد.

مولوی عبدالحمید همچنین با بزرگداشت یاد وخاطره جان‌باختگان اعتراضات آبان 98، خواستار آزادی و لغو قرار تعلیق دانشجویانی شد که در جریان خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، از حضور در دانشگاه‌ محروم شده‌اند.

امام جمعه مسجد مکی زاهدان در بخش دیگری از اظهارات خود، خواستار آزادی فضل الرحمن کوهی، از علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان شد که پس از اعتراضات آبان 98 توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده بود.

به گفته مولوی عبدالحمید، فضل الرحمن کوهی از زندانیان سیاسی است که حاضر به پذیرفتن شروط نیروهای امنیتی برای آزادی از زندان نشده و مقاومت کرده است.

شایان ذکر است که فضل الرحمن کوهی با درخواست «ابطال ممنوعیت فعالیت‌های وی» و همچنین «موافقت با حکم آزادی مشروط»، از روز چهارشنبه 25 آبان، دست به اعتصاب غذا زده است.

برخی از نمازگزاران حاضر در مصلی زاهدان نیز، امروز با حمل دست‌نوشته‌هایی خواستار آزادی فضل الرحمن کوهی شده بودند.

محکومیت اقدامات روسیه در اوکراین

عبدالحمید اسماعیل‌زهی در بخش پایانی اظهارات خود، به حمله ارتش روسیه به خاک اوکراین نیز پرداخت و گفت، نیروهای روسیه با ورود به اوکراین، «مردم بی‌گناه» این کشور را هدف قرار می‌دهند.

او در همین زمینه خواستار خروج نیروهای روسیه از اوکراین شد.

اظهارات مولوی عبدالحمید درباره جنگ بین روسیه و اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس گزارش نهادهای امنیتی غربی، جمهوری اسلامی با ارائه پهپادهای جنگی به روسیه، در افزایش آمار غیرنظامیان کشته‌شده در اوکراین نقش داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید