قطعنامه شورای حکام ایران را به‌دلیل عدم همکاری با آژانس محکوم کرد

میخائیل اولیانوف: قطعنامه شورای حکام آژانس درباره ایران، احیای توافق هسته‌ای را دشوارتر می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که به ایران دستور می‌دهد تا با تحقیقات آژانس در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده آن «فورا همکاری کند». در این قطعنامه عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس نیز محکوم شده است.

در پیش‌نویس قطع‌نامه‌ای که توسط ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و آلمان تهیه شده، آمده است که شورای حکام آژانس «تصمیم می‌گیرد که ضروری و فوری است» تا ایران درباره منشا اورانیوم غنی‌شده خود توضیح دهد و ضمن پاسخگویی کامل همه پاسخ‌های مورد نیاز را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دهد.

خبرگزاری «رویترز» پنج‌شنبه 26 آبان‌ در گزارشی نوشت که این قطعنامه دومین قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران است و نسبت به قطعنامه قبلی لحنی شدیدتر دارد و به‌طور ضمنی به تنش دیپلماتیک بین ایران و کشورهای غربی نیز اشاره دارد.

رویترز همچنین نوشته که این قطعنامه احتمالا اساسی برای ارجاع پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.

بنا به گفته دیپلمات‌هایی که در نشست روز پنج‌شنبه در شورای حکام حاضر بودند و با «رویترز» گفتگو کرده‌اند، ایالات متحده در بیانیه‌ای به شورای حکام کمی قبل از تصویب قطعنامه علیه ایران، گفته است: «ایران اکنون باید همکاری لازم را انجام دهد و دیگر وعده‌های توخالی ندهد.»

این قطعنامه جدید شورای حکام آژانس علیه ایران با 26 رای موافق، 5 رای ممتنع و دو کشور غایب تصویب شده و تنها مخالفان آن روسیه و چین بوده‌اند.

در واکنش به این قطعنامه میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین گفت قطعنامه شورای حکام آژانس درباره ایران، احیای توافق هسته‌ای را دشوارتر می‌کند.

بنا بر بیانیه آمریکا که قبل از تصویب قطعنامه برای نمایندگان 35 عضو شورای حکام قرائت شده، «ایران باید بداند که اگر همکاری لازم برای حل و فصل این موضوعات را نشان ندهد، شورای حکام می‌تواند برای انجام اقدامات بیشتر، از جمله بر اساس ماده XII.C اساسنامه آژانس، (پرونده هسته‌ای) ایران را به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد.»

اخیرا، ایران در تعامل با چنین قطعنامه‌هایی رویکرد تقابلی را در پیش گرفته بود. بعد از قطعنامه ماه ژوئن شورای حکام آژانس که زبان بسیار نرم‌تری نیز داشت، ایران تجهیزات نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از جمله دوربین‌های نظارتی نصب شده در سایت‌های هسته‌ای خود که بر اساس توافق برجام نصب شده بود، را به بهانه دخالت آژانس در برنامه‌های نظامی این کشور، برداشت.

همزمان، پس از انتشار پیش‌نویس قطعنامه در رسانه‌های جهان، مقامات سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کردند که جلسه دیدار بازرسان آژانس از سایت‌های هسته‌ای این کشور که قرار بود به زودی به ایران سفر کنند، لغو شده است.

با این‌وجود، چهارشنبه 25 آبان‌ماه، رافائل گروسی اعلام کرد هیچ خبری در این‌باره به آژانس داده نشده و امیدوار است این دیدار برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید