اعتراضات سراسری؛ هفت نفر از جمله یک کودک 9 ساله در ایذه کشته شدند

روزنامه «وطن امروز»، وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی کشتار مردم ایذه را به حادثه «شاهچراغ» تشبیه کرده تا آن را بر اساس دیدگاه «جنگ روایت‌ها» به معترضان منتسب کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حبیب حی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تعداد کشته‌شدگان اعتراضات شامگاه چهارشنبه 25 آبان در ایذه را هفت نفر اعلام کرد.

این مقام پزشکی همچنین تعداد مجروحان اعتراضات مذکور را هشت نفر اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی، رضا شریعتی، 25 ساله، کیان پیرفلک 9 ساله، اشرف نیک‌بخت 45 ساله، آبتین رحمانی 13 ساله، علی مولایی و دو نفر مجهول الهویه در جریان اعتراضات شب گذشته در ایذه کشته شدند.

در ویدیوی منتشرشده از پیکر کیان پیرفلک یکی از نزدیکان او درباره نحوه کشته‌شدن وی توضیح می‌دهد. او می‌گوید این کودک 9 ساله به همراه پدرش در خودرو در حال عبور از خیابان بوده که از چهار طرف مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار گرفته است.

مقامات امنیتی و رسانه‌های داخلی جمهوری اسلامی حادثه ایذه را «حمله تروریستی» عنوان کرده و مدعی شدند 2 موتور سوار با سلاح جنگی مردم و نیروهای امنیتی را به رگبار بستند و از محل حادثه گریختند.

ولی‌الله حیاتی، معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان ادعا کرد که «راس ساعت 17 و 30 دقیقه بعدازظهر چهارشنبه راکبان دو دستگاه موتورسیکلت در اقدامی تروریستی با سلاح جنگی به سمت مردم و مدافعان امنیت شلیک کردند.»

این در حالی است که ویدیوهای منتشر شده از اعتراضات مردمی در ایذه نشان می‌دهد معترضان غیر مسلح بوده و تنها مراکز حکومتی را مورد حمله قرار دادند.

در همین رابطه، حوزه علمیه ایذه با حمله معترضان چهارشنبه شب به آتش کشیده شد.

به گفته شاهدان ‌و کاربران ایرانی فضای مجازی، حادثه خونین ایذه در سالگرد «کشتار نیزار» در ماهشهر توسط نیروهای امنیتی با هدف ارعاب مردم خوزستان از عدم مشارکت در اعتراضات سراسری انجام گرفته است.

علی دهقانی، رئیس کل دادگستری استان خوزستان هم از بازداشت 3 نفر در رابطه با اعتراضات شب گذشته ایذه خبر داد.

روزنامه «وطن امروز»، وابسته به نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نیز کشتار مردم ایذه را به حادثه «شاهچراغ» تشبیه کرده تا آن را بر اساس دیدگاه «جنگ روایت‌ها» به معترضان منتسب کند.

در حادثه شاهچراغ، یک فرد مسلح بدون ممانعت حراست و بدون پوشیدن چهره خود وارد این مکان مذهبی شده و با اسلحه جنگی به حاضران شلیک می‌کند. مسئولان حکومتی بلافاصله این حادثه را به «داعش» منتسب کرده و علت آن را تضعیف شرایط امنیتی به‌دلیل ادامه اعتراضات سراسری عنوان کردند.

مقامات حکومتی جمهوری اسلامی از آغاز اعتراضات سراسری جاری و به‌رغم وجود شواهد بسیار، دلایل کشته‌شدن معترضان را بیماری زمینه‌ای، خودکشی، مصرف الکل و شلیک افراد ناشناس به مردم عنوان کرده‌اند و مسئولیت کشته‌شدن هیچ یک از معترضان را نپذیرفته‌اند.

از سویی، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه 25 آبان، در اعتراضات ایران 362 نفر کشته شدند که 56 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 16033 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 2074 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید